Zahraničí (Úterý, 19. června 2018 8:22:02)

Milionová pokuta nebo čtyřleté vězení! Sem igelitky radši nevozte!

Zákazy v zahraničí jsou různé - odněkud nesmíte vyvážet místní peníze, jinde vám hrozí problémy za suvenýry z pláží nebo volné přírody. Jeden z nejbizarnějších zákonů ovšem nyní zavedla africká Keňa.

Tato země, která je často i cílem turistů, se totiž pokouší zatočit s používáním plastů a jednorázovými taškami. A zavedla proto nejtvrdší tresty za používání igelitek na světě, píše The Guardian.


Výrobci, prodejci a uživatelé plastikových tašek totiž mohou podle nového zákona, který platí dva týdny, dostat buď pokutu až do milionu korun nebo strávit čtyři roky ve vězení.

 

Díky novému zákonu mohou keňští policisté zastavit a zkontrolovat každého s plastovou taškou. Místní ministr životního prostředí se ovšem dušuje, že tvrdá pravidla dopadnou nejprve na výrobce a distributory tašek, ne na chodce na ulicích.


Keňa samozřejmě není první zemí, která zavedla podobný zákaz jednorázových igelitek, podobné zákony platí například v Číně, Francii nebo Itálii.Důvodem zavádění podobných norem je to, že tašky z plastu jsou velmi nebezpečné, především pro mořské živočichy. Dokáží škrtit želvy, dusí se jimi ptactvo a plní se jimi žaludky delfínů nebo velryb. A ty pak umírají hlady, protože už nemají místo na stravu.


"Pokud to bude takhle pokračovat dál, v roce 2050 bude v oceánech víc plastu než ryb," varuje expert na znečištění oceánů Habib El-Habr, který v Keni pracuje.


Dodal, že tašky z plastů se rozkládají 500 až tisíc let a dostávají se i do lidské stravy. A to nejen z již zmíněných ryb, ale i například i z krav. Podle El-Habra má část skotu na jatkách v žaludcích třeba dvacet igelitek. Ještě před deseti lety se to přitom prý nedělo, zatím teď je to na denním pořádku.

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.