Zahraničí (Úterý, 19. června 2018 8:14:15)

ISIS ještě neřekl poslední slovo, do čela se dostává nový vůdce

Iráčané už několik dní oslavují osvobození Mosulu ze spárů Islámského státu. Druhé největší irácké město ovšem po bojích připomíná spíš měsíční krajinu a navíc to vypadá, že teroristé ještě zdaleka neřekli poslední slovo.

O tom, jak těžké ještě bude ozbrojence Islámského státu porazit, názorně vypovídají právě boje v Mosulu. Jak připomíná magazín Time, v polovině roku 2014 stačilo teroristům jen pár dní na to, aby město ovládli.


Zpátky už to ovšem zdaleka tak snadno nešlo - osvobozování města totiž trvalo bezmála tři čtvrtě roku a irácké armádě se znovudobytím Mosulu musela pomáhat mezinárodní vojenská koalice.


Jenže město je v podstatě celé rozbombardované. A ty budovy, které ještě stojí, jsou poseté dírami od kulek a dělostřeleckých granátů. OSN odhaduje, že přestavba města potrvá roky a bude stát miliardy dolarů.


Takhle vypadá irácký Mosul po osvobození od ISIS:I když Islámský stát ztratil v Mosulu svou iráckou baštu, teroristé rozhodně neskládají zbraně a s rukama složenýma v klíně nečekají na konec. A to ani poté, co se ukázalo, že vůdce hnutí Abú Bakr Bagdádí je na několikátý pokus už opravdu po smrti.


Jenže ani to islamisty nezastavilo - podle televize al-Arabíja se totiž na uvolněné místo drápají jiní velitelé. Nejžhavějším kandidátem na uvolněnou pozici vrchního velitele je podle televize Jalaluddin al-Tunisi, který momentálně  velí islamistům v Libyi.


ISIS nového vůdce nutně potřebuje, teroristé totiž v poslední době utrpěli několik těžkých porážek a přišli o řadu zkušených vojevůdců," připomíná al-Arabíja.Al-Tunisi, jak jeho jméno napovídá, pochází z Tunisu, ale dlouho žil ve Francii, kde dokonce získal občanství. Do severní Afriky se vrátil, když tam odstartovala série revolucí a převratů.


Potenciální nový vůdce Islámského státu měl k zabitému Bagdádímu velmi blízko, koneckonců to byl právě Bagdádí, kdo al-Tunisiho loni jmenoval emírem, tedy vrchním velitelem libyjských islamistů. A tomu se podařilo posílit vlastní řady o přeběhlíky z jiných teroristických skupin napojených na al-Kájdu.

 


Otázkou je, jestli dokáže al-Tunisi, pokud opravdu stane v čele Islámského státu, zvrátit sérii porážek. Islamisté totiž ustupují v podstatě všude a z velkých měst drží už jen syrské Rakká. A i tam už se tlačí vojáci, kteří hodlají islamisty vyhnat.

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.