Sport (Středa, 17. července 2019 1:02:13)

Skončilo pro Slováky hokejové MS? Ne, jedna šance na postup stále trvá

Slovensko sice přichystalo báječný hokejový světový šampionát, po dvou smolných prohrách se už ale fandové v podstatě smířili s tím, že si sympatický tým nezahraje o medaile. Přesto existuje teoretická naděje. Co se musí stát, aby šlo Slovensko do play off?

Turnaj začal pro Slováky skvěle. V podstatě senzačně sestřelili hvězdný výběr USA a co bylo podstatné, atraktivní ofenzivní hra fanoušky opravdu bavila.

Jenže pak přišly smolné momenty, které defakto pro Slovensko šampionát ukončily. Prohra s Finy, se kterými ještě do poloviny třetí třetiny hráli vyrovnaný zápas.

Pak prohra s Kanadou v poslední vteřině. Přitom tenhle zápas byl vrcholem šampionátu. A ve středu večer, v defakto klíčovém zápase s Německem prohra 2:3. Nutno dodat, že Slovensko vedlo ještě 2 minuty před koncem 2:1 a Leon Draisaitl zasadil rozhodující úder domácímu týmu pouhých 27 sekund před koncem.

Potyčka slovenských a kanadských hokejistů
Hotovo, spadla klec. Slováci už nemají postup ve svých rukou. I kdyby porazili Francii, Velkou Británii a Dánsko, je pravděpodobné, že rivalové získají na konci víc bodů.

Kudy tedy vede cesta?

Přes Německo? Bohužel.
Jasně, Němci mají před sebou už jen silný trojblok Kanada, USA a Finsko. A tak kdyby vše prohráli, skončí se ziskem 12 bodů a v měření se Slováky by rozhodoval vzájemný zápas.

Přes Finsko? Těžko...
Finové mají před sebou duel s Dány a dva zápasy s outsidery. Těžko předpokládat, že jim Britové nebo Francouzi něco vezmou. Zcela jistě tak posbírají 13 bodů a navíc budou mít zápas s Německem k dobru.

Přes Kanadu? Nereálné.
Kanaďané sice nečekaně ztratili s Finskem ale ke zisku 13 bodů jim chybí ve čtyřech utkáních získat jen 7. Do toho hrají s Francií či Dánskem. A kdyby prohráli s USA nebo Německem, stejně by měli lepší vzájemný zápas se Slováky.

Přes USA? Možná!
Na ně ztrácí Slovensko 5 bodů. Američané by tak museli prohrát jak s Kanadou, tak i Němci. V tu chvíli by měli v tabulce 11 bodů. Dokonce i kdyby získali bod navíc a prohráli v prodloužení, může pro Slováky mluvit lepší vzájemný zápas.

Kombinace?
Ano, tam je ještě možnost. Kdyby Slovensko, Německo a USA na konci základní skupiny posbírali shodně 12 bodů, bude rozhodovat minitabulka. A v ní by Slovensko mělo plusové skóre, pokud USA neporazí Němce o víc než 2 góly, nebo naopak.