Sport (Čtvrtek, 25. dubna 2019 4:37:17)

Zářez ve finále mistrovství světa! Rozhodnutí arbitrů nikdo nechápe

Mohly slavit zlato. Hokejistky Finska se na domácím mistrovství světa v Espoo dostaly až do finále proti USA. V něm dokonce vstřelily v prodloužení rozhodující gól. Nicméně jejich branku sudí po sporném verdiktu neuznali a duel dospěl do samostatných nájezdů, ve kterých vyhrály hráčky Spojených států amerických.

Z euforického nadšení až na nejhorší zoufalství. Emoce finských hokejistek se po velké křivdě pohybovaly od jednoho extrému k druhému. Tak blízko byly k historickému zlatu, že nedoufaly, že o něj přijdou.

Nejdůležitější moment finále světového šampionátu žen se zrodil v čase 71:33. Ve dvanácté minutě prodloužení vstřelila branku Petra Nieminenová. Nicméně sudí její gól kvůli faulu spoluhráčky Hiirikoskiové na americkou brankářku Rigsbyovou neuznali.

Rozhodčí se navíc rozhodli rozdat dvě minuty brankářce za podražení a dvě minuty útočnici za bránění ve hře.

A tak místo toho, aby Finky slavily první zlato na MS ve své historii, po několika minutách se znovu hrálo. Hráčky Suomi tak musely z ledu zvednout hokejky i rukavice, které v záplavě radosti odhodily.

Duel nakonec dospěl do samostatných nájezdů, ve kterých rozhodla Pankowská. Američanky oslavily pátý triumf na mistrovstvích světa a Finkám zbylo „jen“ stříbro.

Sporné rozhodnutí sudích vzbudilo na sociálních sítích velkou vlnu nevole. Proti jejich verdiktu byla kupříkladu i kanadská hokejistka Hayley Wickenhaiserová, která napsala, že gól měl platit.