Sport (Úterý, 23. července 2019 12:00:14)

Liga vrcholí. TAKTO bude vypadat fotbalová nadstavba soutěže

Fotbalová Fortuna liga má za sebou 28. kolo. Tím pádem zbývá odehrát dvě kola, a poté začne nový formát soutěže. Takzvaná nadstavba, která se hraje například v Belgii nebo Polsku. Jak přesně novinka v české lize bude fungovat?

Týmy se po odehrání 30. kola rozdělí do tří skupin. Prvních šest klubů bude bojovat o titul, týmy od sedmého do desátého místa zase o předkolo Evropské ligy a týmy od jedenáctého do šestnáctého o záchranu.

Tabulka nejvyšší fotbalové soutěže po 28. kole:

https://img.cz.prg.cmestatic.com/media/images/640x800/Apr2019/2269677.jpg?d41d

Na jakém principu jednotlivé skupiny fungují?
 

SKUPINA O TITUL

V ní figuruje prvních šest týmů. Každý z účastníků sehraje pět utkání. Kluby, které skončily na prvním až třetím místě, odehrají tři zápasy doma a dva venku. Týmy na čtvrtém až šestém místě zase tři utkání na soupeřových hřištích a dva na svém stadionu.

https://img.cz.prg.cmestatic.com/media/images/640x800/Feb2018/2108281.jpg?6a6d

Body, které získaly během třicet kol, zůstávají. Pak se k nim přičítají body získané ve skupině o titul.

I když má tedy Slavii momentálně pětibodový náskok na druhou Plzeň, nemá jistotu titulu. Zápasy ve skupině o titul mohou zcela zamíchat kartami.

Na další straně naleznete systém skupiny, která bude bojovat o Evropskou ligu.

SKUPINA O EVROPSKOU LIGU

Zde figurují týmy od sedmého do desátého místa. Sedmý tým bude hrát s desátým a osmý s devátým. Každý z týmů odehraje dvě utkání, jedno doma a druhé venku. Začíná se hřišti sedmého a osmého celku. Vítězové daných dvojzápasů postoupí a utkají se spolu znovu stejným formátem.

Fotbalisté Liberce před zápasem se Žižkovem

Vzejde tak jeden tým – vítěz skupiny o Evropskou ligu – který se utká se čtvrtým nebo pátým týmem ze skupiny o titul. A proč? Protože vítěz daného duelu si zajistí účast ve druhém předkole Evropské ligy.
 

A jak se rozhodne, zda vítěz skupiny o Evropskou ligu bude hrát se čtvrtým nebo pátým týmem ze skupiny o titul? Tady záleží na tom, jaký tým vyhraje MOL Cup. Pokud MOL Cup, neboli ligový pohár, získá tým, který se v lize umístí do třetího místa, bude hrát s vítězem skupiny o Evropskou ligu pátý tým.
 

Pokud ale MOL Cup ukořistí tým, který bude v lize čtvrtý a horší, vítěz skupiny o Evropskou ligu se utká se čtvrtým týmem.
 

Jen pro úplnost, v MOL Cupu zbývají jen čtyři týmy – Slavia, Sparta, Baník Ostrava a Bohemians 1905. Semifinálové dvojice jsou takto: Slavia – Sparta, Baník – Bohemians. Vítěz poháru automaticky postupuje do základní skupiny Evropské ligy.

Mohou tak nastat různé scénáře. Pokud MOL Cup vyhraje Sparta nebo Slavia, čili kluby, které velmi pravděpodobně skončí mezi nejlepšími třemi týmy, bude hrát vítěz skupiny o Evropskou ligu s pátým týmem ze skupiny o titul.

Velký rébus ale nastává v momentě, kdy by pohár vyhráli Bohemians. Ti totiž reálně bojují o účast ve skupině o Evropskou ligu. Čili, pokud by vyhráli pohár, a postoupili by do skupiny o EL, nehrál by se rozhodující zápas mezi vítězem skupiny o EL a čtvrtým či pátým týmem ze skupiny o titul. A zároveň by měl jistotu evropských pohárů čtvrtý tým z ligy.


Na další straně naleznete systém skupin o udržení v nejvyšší soutěži.

SKUPINA O UDRŽENÍ

Zde účinkují týmy od jedenáctého do šestnáctého týmu. Hraje se pět zápasů. Týmy od jedenáctého do třináctého místa, hrají tři zápasy doma a dva venku. Týmy od čtrnáctého do šestnáctého místa hrají dva zápasy doma a tři venku. Body po 30 kolech zůstávají a k nim se přičítají body získané ve zmíněných duelech.

https://img.cz.prg.cmestatic.com/media/images/640x800/Mar2019/2252318.jpg?d41d

Poté, co se odehraje pět kol, jsou týmy od jedenáctého do třináctého místa zachráněni a nejvyšší soutěž si zahrají i v příštím ročníku. Čtrnáctý a patnáctý tým čeká baráž s druhým a třetím týmem druhé ligy.
 

Konkrétně čtrnáctý tým hraje s třetím týmem druhé ligy a patnáctý s druhým týmem. Hraje se systémem doma-venku a na svém stadionu začíná hrát tým z nejvyšší soutěže. Vítěz dvojutkání bude hrát v příští sezoně ligu, poražený druhou ligu.

TERMÍNY ZÁPASŮ

Konkrétní termíny zápasů budou zveřejněny v úterý na tiskové konferenci.
 

Anketa

Líbí se Vám nový formát soutěže?

Hlasovalo 168 lidí.

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.