Sport (Úterý, 20. srpna 2019 3:22:13)

Anglie truchlí. Zemřel gólman, který jí zařídil titul mistrů světa

Fotbalová Anglie smutní. Zemřel muž, který kolébce nejpopulárnějšího sportu vychytal zatím jediný titul mistrů světa. Gordonu Banksovi bylo 81 let.

Gordon Banks je bezesporu jedním z nejlepších brankářů fotbalové historie. V týmu Anglie nasbíral 73 reprezentačních startů Šestkrát ho organizace FIFA vyhlásila nejlepším gólmanem světa. Mimoto byl jedním z hlavních hrdinů vítězného tažení Anglie na mistrovství světa 1966, proslavil ho ale i neuvěřitelný zákrok proti Pelému na MS 1970.

https://www.youtube.com/embed/ngE9RCAdWaE

Banks se narodil se v Sheffieldu a klubovou kariéru spojil s týmy Stoke a Leicesteru.


"S velkým smutkem oznamujeme, že Gordon v noci zemřel,“ sdělila rodina fotbalové legendy.

„Byl to můj absolutní hrdina. Kromě toho, že spolu s dalšími vyhrál mistrovství světa pro Anglii, byl jedním nejlepších brankářů světa všech dob,“ vyznal se bývalý reprezentant Gary Lineker.

 https://img.cz.prg.cmestatic.com/media/images/640x800/Feb2019/2244340.jpg?d41d

Banks začal svou kariéru v Chesterfieldu a v roce 1959 přestoupil do Leicesteru za 7000 liber, což byla na tehdejší poměry rekordní suma. Svůj první start za Anglii zapsal v roce 1963 v utkání se Skotskem.


Na MS 1966 odchytal za Anglii všechna utkání včetně památné finálové bitvy s Německem. Během osmi let v Leicesteru vyhrál dvakrát FA Cup a získal i Ligový pohár. V roce 1967 přestoupil do Stoke City.
 

 

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.