Sport (Úterý, 20. srpna 2019 3:11:55)

Zrušit po letech haněné pravidlo? Pro jsou Mourinho i Wenger!

Norma, na kterou si před více jak padesáti lety museli začít zvykat hráči evropských pohárů. Už dnes se fotbaloví hodnostáři budou rozhodovat na Kongresu UEFA o tom, zdali toto významné pravidlo zůstane dále zakotveno v pravidlech. Řeč je o pravidle gólu na hřišti soupeře. Tedy v úplné jasnosti – za jeden gól na hřišti soupeře, musí padnout dva z kopaček domácích, aby byly poměry opět "vyrovnané".

Liga mistrů a Evropská liga jsou speciální soutěže, které přitahují fanoušky na stadiony jako žádné jiné. I proto chtějí domácí před svými příznivci předvést proti jinému evropskému týmu kvalitní fotbal. Jenže kvůli pravidlu o vstřelení branky na hřišti soupeře hraje domácí tým opatrně a spíše brání, aby nedostali zbytečný gól. Kdo totiž vstřelí gól na trávníku svého soka, nedej Bože dva, odváží si do odvety neskonalou výhodu.

 

Trenéři a experti se shodují, že fotbal se od zavedení pravidla změnil. Bylo zavedeno, aby se zredukoval počet prodloužení. Podle odborníků v aktuálním fotbale už není takový problém skórovat na hřišti soupeře, a tak norma začíná ztrácet význam. "Trenéři si myslí, že to pravidlo by mělo být změněno, protože situace ve fotbale se změnila od doby, kdy toto pravidlo bylo zavedeno," řekl pro média zástupce sekretáře UEFA Giorgio Marchetti.

 

Plán na změnu pravidel podpořili i významní trenéři jako Jose Mourinho, Arséne Wenger či Rafael Benítez , kteří jsou součástí konsorcia trenérů, v něm se snaží dosáhnout nějakého společného cíle. Zastavit by se nemuseli pouze o zrušení pravidla venkovního gólu. "Mnozí trenéři si myslí, že by se mělo končit současně a přestupové období by zároveň nemělo přesahovat začátek ligových soutěží," dodává Giorgio Marchetti.

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.