Sport (Středa, 26. června 2019 22:35:53)

Chelsea vzkazuje nevzdělancům: Pošleme vás do Osvětimi!

Londýnský klub přišel s neobvyklým nápadem, jak napravit fanoušky, kteří při domácích utkáních zpívají antisemitské chorály. Buď se vydají na "ozdravný" výlet do koncentračního tábora v Osvětimi, anebo přijdou o své sezónní permanentky. Za iniciativou stojí především majitel klubu Roman Abramovič.

Po letech neúspěšného represivního boje s nenávistnými pokřiky vlastních fanoušků se Chelsea rozhodla pro radikální změnu postoje. Přistiženým fanouškům nabízí nápravu ve formě vzdělávacích kurzů o nacistických zločinech. 

 

"Když fanouškům pouze zakážete vstup na stadion, nikdy tím nezměníte jejich chování. Nový přístup jim dovoluje si uvědomit, co udělali špatně," řekl anglickým médiím předseda Chelsea Bruce Buck.

 

Vedení klubu už loni v září veřejně kritizovalo fanoušky, kteří se zapojili do skandování antisemitských hesel směřovaných proti Tottenhamu. Letos se část jeho zaměstnanců zúčastnila tzv. "pochodu živých" v Osvětimi. Ten se každoročně koná k uctění památky obětí holokaustu.

 

 

Problematika se osobně dotýká majitele klubu Romana Abramoviče, který je židovského původu a letos v květnu přijal izraelské občanství. "Roman si před rokem promluvil s manažéry klubu. Všiml si nárůstu antisemitismu po celém světě a dal nám za úkol, abychom vypracovali dlouhodobý plán pro potírání tohoto chování," popsal prvotní podnět zmíněný Bruce Buck.

 

Podpory se Chelsea dostalo i od Mezinárodního židovského kongresu. Klub podle svého předsedy do budoucna plánuje další rozvoj projektu.

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.