Sport (Středa, 20. března 2019 4:03:08)

Hlavičkování porušuje mozek a hrozí demence, tvrdí to expert!

Jeden z předních expertů na poruchy mozku Bennet Omalu vyslovil názor, zda-li by nemělo být hlavičkování ve fotbale omezeno. Říká, že přílišné hraní míče hlavou může člověku v průběhu života přinést trvalé následky. Podle něj by hráči mladší 18 let neměli mít vůbec dovoleno hlavičkovat. V seniorském fotbale pak navrhuje omezení tohoto způsobu hry.

V roce 2004 zemřel ve svých 72 letech bývalý útočník Anglie a West Bromu Jeff Astle na traumatické zranění mozku. Příčinou bylo prý hlavičkování těžkých kožených míču v průběhu jeho šestnáctileté kariéry.

 

Spoustě dalších hráčů, jako například vítězi MS z roku 1966 Nobby Stilesovi, Martinu Petersovi, či Rayi Wilsonovi byla diagnostikována demence - nejspíše způsobená stejným problémem jako u Astlea. "Lidský mozek uvnitř lebky léta jako balón, takže když hlavičkujete míč, ubližuje mu to. Poškozujete si mozek, když hlavičkujete," varuje Omalu.

 

 

Hlavičkování k fotbalu samozřejmě patří už od prvopočátků a jejich absence by značně ovlivnila herní styl. Dalším faktorem jsou také dnešní míče, které se od původních kožených liší od stavby až po těžkost.

 

Pokud jsou ale prognózy Omalua pravdivé, měli bychom se nad tím přeci jen zamyslet. Zatím se případy mozkových zranění objevují jen v malém počtu.

 

Anketa

Měl by platit ve fotbale zákaz hlavičkování?

Hlasovalo 53 lidí.

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.