Sport (Čtvrtek, 26. dubna 2018 18:54:47)

Rossi neměl soupeře. Bourdais předvedl supermanévr! VIDEO

Američan Alexander Rossi vyhrál závod IndyCar Series v Long Beach a ujal se po třech závodech vedení v šampionátu. Rossi byl během celého víkendu naprosto dominantní. Mluví se ale i o vítězi úvodního letošního závodu Sébastienu Bourdaisovi. Francouz v souboji s Dixonem předvedl skvělý předjížděcí manévr, doplatil ale na některé, z jeho pohledu kontroverzní, rozhodnutí vedení závodu.

Jakoby na okruzích, které mají bohatou historii, měl Rossi extra motivaci. Jako nováček vyhrál 500 mil Indianapolis, zvítězil také na nejslavnějším americkém silničním okruhu ve Watkins Glen a teď přidal triumf na tradičním městském okruhu v Long Beach, kde se závodí skoro už půl století. Svým soupeřům nedal šanci.

Rossi se po startu z pole position držel celý závod na čele. Vedení přepustil jiným jezdcům jen při zastávkách v boxech. Na kalifornském okruhu se přitom z pole position často nevítězí. Naposledy se to podařilo Sébastienu Bourdaisovi před 11 lety. Rossi měl ale i potřebnou dávku štěstí, že mu žádný výjezd pace caru nezničil strategii.

Pořádně se ale zapotil hned před prvním pit stopem. V prvních dvou závodech skvělý Kanaďan Wickens prudce zpomalil a s nefungujícím vozem se belhal do boxů. Naštěstí to zvládl bez toho, aby na trať musel zpomalovací vůz.

Dalším mužem závodu byl bezpochyby veterán Bourdais. Souboje dvou čtyřnásobných šampionů Bourdaise a Dixona byly kořením závodu. Hlavně ten ve 48. kole, kdy Bourdais předjel na konci cílové rovinky najednou Dixona i dva o kolo pomalejší jezdce. A nešlo o žádný souboj v hloubi pole, Bourdais a Dixon bojovali o druhé místo. Podle ředitelství závodu ale přejel přes čáru ohraničující výjezd z boxů a Bourdais dostal příkaz pustit Dixona před sebe.

Bourdaisův předjížděcí manévr:

Bourdais se brání, že jej Dixon vytlačil. „Můj výjezd z vlásenky byl jak z jiného světa. Dixona jsem překvapil, nečekal, že budu vedle něj, najel na mě a já jsem musel uhnout. Co jsem měl jako dělat? V tu chvíli mi šlo o život. A pak mu to zku..ný místo musím přepustit? Právě jsem vám zařídil ty nejlepší záběry v televizi a tohle je moje odměna?“ zlobil se Francouz.

Hned poté, co před sebe Dixona pustil, jej Bourdais znovu předjel. Závod mu ale zkazil stájový kolega Zachary Claman De Melo a další rozhodnutí ředitelství závodu. Po nehodě kanadského nováčka okamžitě poslali na trať zpomalovací vůz a uzavřeli pit lane. Bourdais a Dixon ale v tu chvíli byli na vjezdu do boxů. Dixon zastavil a pak si odbyl penalizaci, Bourdais boxy jen projel a zamířil k mechanikům znovu, když IndyCar boxy otevřela.

Smutný konec nadějí pro Bourdaise:

„Ředitelství závodu mohlo počkat pár vteřin, ale neudělali to a boxy zavřeli. Takže jsme šli na konec, kde jsme museli závodit s idioty,“ nebral si servítky Francouz. „Nejprve Charlie Kimball mi na pravé straně ohnul zavěšení, to byl konec. Pak si Jordan King hrál na hrdinu a sestřelil nás a nakonec se mě Matt Leist několikrát pokusil sestřelit,“ rozčiloval se Bourdais, který nakonec dojel 13.

Podobně divoký závod zažil i další z favoritů Ryan Hunter-Reay – na startu zlomil přední přítlačné křídlo, pak mu Sató prořízlo pneumatiku, v kolizi Bourdaise a Kinga přišel o další přední křídlo a nakonec se opřel o zeď a zlomil zavěšení levého zadního kola.

To opačný závod zažil Australan Will Power, který dojel na druhém místě. Podruhé se na stupně vítězů postavil také Ed Jones. Nováček Zach Veach skončil čtvrtý a do první pětky se dostal také Graham Rahal, který v úvodu závodu dostal penalizaci potom, co sestřelil Simona Pagenauda. Obhájce titulu Josef Newgarden, který do Long Beach přijel jako lídr šampionátu, měl smůlu na výjezd zpomalovacího vozu a závod dokončil na sedmém místě.