Sport (Úterý, 26. března 2019 7:27:53)

Chtěl to osud? Srníček by slavil 50 let, Dúbravka děkoval nulou

Fanoušci Newcastle United jsou u vytržení. Do klubu přišel brankář, jehož odkaz připomíná klubovou legendu – Pavla Srníčka. Slovák Martin Dúbravka uhájil už druhé čisté konto během krátké doby. Paradoxně to bylo na výročí nedožitých Srníčkových padesátin…

Když na konci roku 2015 po vánočních svátcích zasáhla svět zpráva o smrti bývalého vynikajícího českého brankáře, vzpomněl si na pár měsíců starý telefon i Martin Dúbravka. Zrovna kroutil angažmá v dánském Bröndby, ale slova, která ho tolik potěšila, měl ukryté v sobě.

 

„Zavolal mi, když nastoupil do Sparty a já byl tehdy ve slovenské lize. Řekl mi: „Mluvme o možnostech. Možná bys mohl přijít do Sparty?“ Jenže Dúbravka tehdy moc šancí necítil. Věděl, že potřebuje chytat a na Letné patřilo brankoviště Tomášovi Vaclíkovi. „Děkuji za milou myšlenku. Vážím si toho. Měl jste úžasnou kariéru,“ pochválil prý tehdy Srníčka.
Ti dva se potkávali, i když se vlastně skoro neznali. Vše zůstalo v rovině zdvořilostní.

https://img.cz.prg.cmestatic.com/media/images/640x800/Mar2018/2116543.jpg?d41d
"Před 10 lety jsem od Pavla dostal trofej za to, že jsem nejlepší brankář na Slovensku. Řekl mi tehdy velmi hezké věci. Prostě takové to tradiční: ¨Jen tvrdě pracuj a jednoho dne budeš hrát v nejlepší lize na světa¨. Byl to úžasný den, úžasný zážitek,“ vzpomínal pro web Chronicle Live. "Po dalších letech mi poslal pár vzkazů, a bylo to pro mě motivující,“ dodal Dúbravka.


Dva roky po Srníčkově smrti přišla nabídka z Premier League, které se nedalo říci NE. Zájem o slovenského gólmana projevil právě Newcastle United.

https://img.cz.prg.cmestatic.com/media/images/640x800/Mar2018/2116547.jpg?d41d
Co je důležité, Dúbravkovi opravdu vyšel start. Hned v prvním utkání vynuloval slavný Manchester United, pak sice dostal dvakrát dva góly od Bournemouthu a Liverpoolu, ale v ten veledůležitý den přišla už druhá nula proti Southamptonu. Razítko, že opravdu do Premier League patří, dal v den nedožitých 50. narozenin Pavla Srníčka.


Srníček ale vlastně nebyl jediným českým brankářem, který hrál klíčovou roli v Dúbravkově kariéře. V září roku 2010 se postavil do branky Žiliny v duelu Ligy mistrů proti londýnské Chelsea. Blues dali Dúbravkovi čtyři gól, vyhráli 4:1, ale pro slovenského brankáře to stejně byl zápas snů.

https://img.cz.prg.cmestatic.com/media/images/640x800/Mar2018/2116551.jpg?d41d
„Potkal jsem se s Petrem Čechem, kterého jsme měl vždycky na plakátu ve svém pokoji. Dokonce jsme spolu tehdy prohodili i pár slov,“ vyznal se Dúbravka. Další setkání přijde brzy. Arsenal se v Newcastlem potkají v Premier League v dubnu…

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.