Sport (Čtvrtek, 17. ledna 2019 22:53:30)

Byl u nehody Klymčiwa: Zlomilo mě to, říká motocyklista z Dakaru

Loic Minaudier jede svůj třetí jihoamerický Dakar. Dvakrát dojel do cíle, šel krok po kroku nahoru, závod si užíval. Na letošní edici ale nezapomene. Bohužel. Byl to on, kdo našel bezvládné tělo Ondřeje Klymčiwa při třetí etapě závodu.

Ondřej Klymčiv začínal být v bivaku Dakaru známou tváří. Díky impozantnímu debutu v roce 2015, kdy dojel do Buenos Aires jako 20. nejlepší motocyklista, si postupně říkal o respekt. Rok poté měl sice nepříjemnou nehodu a předčasně skončil, loni ale vyjel fantastické 12. místo. Dalším cílem mělo být umístění v TOP10.


Jenže všechno je jinak. Místo bojů o sekundy nyní český jezdec bojuje v nemocnici v Limě o život. Všichni se modlí, aby přežil. Jeden chlapík z pole závodníků pak sleduje zprávy o Klymčiwovi možná pozorněji.

https://img.cz.prg.cmestatic.com/media/images/640x800/Jan2015/1719631.jpg?d41d
„Jelo se mi dobře, než jsme našel nehodu Ondřeje Klymčiwa a zůstal jsem tam s ním,“ vyprávěl po konci třetí etapy, když dorazil do bivaku. Vydržel až do chvíle, kdy lékaři připoutali českého motocyklistu na speciální lůžko a naložili ho do vrtulníku.


„Motorka byla na dva kusy, vidlice nahoru. Není vůbec hezké, vidět tyhle věci. Když jsem odjížděl, sundal jsem nohu z plynu a chvíli trvalo, než jsem se zotavil,“ říká Loic Minaudier pro web Motorsport.com

https://img.cz.prg.cmestatic.com/media/images/640x800/Jan2018/2091495.jpg?d41d
A i když Minaudier dlouhá léta závodí, prý to letos s nějakými ambicemi na boj s časem nevidí. „Ano, terén je opravdu nebezpečný. Je mnoho dun, vysoké, nízké. Špatně se hledá rytmus. Pak najednou máte rychlou stopu, ale k ní spousty nástrah v zemi. A to nemluvím o kamení a brodech s volnými kameny, které bývají kluzké,“ vypráví.


Ale svůj díl na jeho rozpoložení nese samozřejmě i nehoda Ondřeje Klymčiwa. „Závod je dlouhý, možná přidám plyn. Ale v tuto chvíli spíš jen přemýšlím nad tím, jak se každý den dostat za cílovou čáru," říká Loic Minaudier.

https://img.cz.prg.cmestatic.com/media/images/640x800/Jan2018/2091496.jpg?d41d
Ondřeje Klymčiwa mezitím v Limě čekala operace dvou zlomených obratlů. Starosti ale lékařům dělají otoky na plicích. Český závodník je stále po ošklivé nehodě udržován ve velmi vážném stavu v umělém spánku.

 

Na webu Nova Plus se můžete s týmem Barth Racing podívat do zákulisí závodních stájí a fungování celého bivaku. O tom, jak krutý dokáže Dakar být se ve v seriálu Dakar s legendou rozpovídá Josef Macháček.

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.