Sport (Pondělí, 13. července 2020 10:27:03)

Novák: Pokud chtějí kluci porazit Nadala, tak mají nejlepší příležitost

Španělsko, stejně jako jeho největší hvězda ve finále Davisova poháru Rafael Nadal, jsou zranitelnější, než kdykoliv předtím.

Na tomto faktu se shodují někdejší daviscupoví reprezentanti a úspěšní tenisté Jiří Novák a Helena Suková. Kromě Nadalovy diskutabilní formy za to mohou i zdravotní problémy španělské dvojky Fernanda Verdaska.


Nadala prý mají šanci porazit Štěpánek i Berdych


V poslední době bylo velkým zklamáním především Nadalovo vystoupení na Turnaji mistrů, kde prohrál všechny tři zápasy, když dokonce nevybojoval ani jeden set. "Za posledních pět let se mu nestalo, aby prohrál tolik zápasů jako letos,“ přemítá nad Španělovými výsledky pro tn.cz Novák, podle něhož jsou na vině hlavně Nadalovy zdravotní problémy.


Podle semifinalisty z Australian Open se druhý hráč světa od chvíle, kdy se vylízal ze zranění kolen, do herní pohody prý nedostal. Ze sedmi turnajů nevyhrála španělská mašina na vítězství ani jeden."Když jej mají kluci porazit, tak teď je nejlepší příležitost,“ míní Novák. Podle Sukové přitom nezáleží, zda proti Nadalovi nastoupí česká jednička Radek Štěpánek nebo dvojka Tomáš Berdych. "Šanci porazit Nadala mají oba,“ soudí někdejší světová čtyřka.


Velkým tajemstvím je zatím to, zda nastoupí devátý hráč světového žebříčku Fernando Verdasco, který laboroval se zraněním třísla a dlouho nemohl trénovat. "Kdyby nenastoupil Verdasco, tak má český tým daleko větší šanci získat titul,“ myslí si Novák.


V případě, že by se navíc potvrdily předpoklady daviscupového kapitána Jaroslava Navrátila, podle něhož by Verdaskovo místo obsadil Juan Carlos Ferrero, by pak šance českého týmu výrazně vzrostly. "V dnešní době je totiž Ferrero stejně dobrý hráč jako Berdych nebo Štěpánek. Za těchto okolností to bude zcela otevřené,“ prorokuje Novák.


Antuka nemusí být pro Španěly dramatickou výhodou


Navzdory skutečnosti, že se boj o Salátovou místu uskuteční na pomalé antuce, na níž se Španělé cítí jako ryba ve vodě, v tom oba bývalí tenisté až takovou výhodu nespatřují. "Španělé určitě vybírali povrch, který jim nejvíce vyhovuje, ale mám informace o tom, že antuka, na níž se bude hrát, není tak rychlá, jak jsme se obávali,“ kvituje pro tn.cz Suková.Utkání se totiž hraje v barcelonské hale Palau San Jordi, kde létá míček vzhledem k minimálnímu odporu vzduchu mnohem rychleji, než venku. "Z toho důvodu jsem byl překvapený, že se zápas koná v Barceloně a ne na jihu Španělska, kde by se dalo hrát venku,“ diví se Novák.


Na výsledku zápasu se pak v ještě menší míře prý projeví fakt, že Nadal i Verdasco, tedy v případě, že bude hrát, jsou leváci. "Statisticky je dáno, že ve světovém tenise je stejný počet praváků jako leváků. V tomhle si myslím, že nebude problém,“ upozornila Suková.

 

Anketa

Jak skončí čeští tenisté v Davis cupu?


Hlasovalo 1766 lidí. (Muži: 1766 | Ženy: 0)


"Navíc se připravují s Dušanem Lojdou, takže jim rotace míče z rakety leváka nemůže vůbec ublížit,“ doplnil Novák, který zmínil angažování někdejšího vítěze juniorky na Australian Open nehrajícím kapitánem Čechů.


A v čem tkví největší výhoda českého týmu, který je v utkání s papírovým favoritem spíše outsiderem? "Nejdůležitější je to, že kluci nemají, co ztratit proti favoritovi a mohou hrát zcela bez nervů. Za současného stavu navíc není herní kvalita až tolik na straně Španělska,“ uzavřel Novák.

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.