Sport (Úterý, 7. července 2020 21:40:46)

Záložník Lička: Na odchod z Baníku teď nemyslím

ROZHOVOR: Ofenzivní středopolař Mario Lička vidí za vzestupem Baníku Ostrava hlavně trenéra Miroslava Koubka.

V uplynulé sezoně si fotbalisté Baníku prošli očistcem. Po podzimu opanovali třetí místo Gambrinus ligy, jenže na jaře získali jen devět bodů a propadli se do středu tabulky. V letní pauze se ale klubu podařilo urovnat ekonomické lapálie a odstartovat novou éru. Éru kouče Miroslava Koubka.


Jeho svěřenci jsou po 16 kolech aktuálního ročníku třetí s jednobodovým odstupem na vedoucí duo Teplice – Sparta. Co stojí za návratem na výsluní, jsme se zeptali nejlepšího střelce tým v této sezoně, sedmigólového Maria Ličky.


Tak dobrý podzim si Baník asi ani nepředstavoval, mám pravdu?
Určitě jsme spokojení. Po tom katastrofálním jaru nám nikdo nevěřil. Přišel nový trenér a všichni čekali, co to s námi udělá, jestli si zase neuřízneme nějakou ostudu. Nic takového se ale nestalo. Ba naopak, ukázali jsme víc, než jsme sami čekali.


Takže za tou proměnou stojí hlavně trenér Koubek?
Sehrál klíčovou roli. Nastínil svou vizi a my se snažíme do puntíku plnit jeho pokyny. Přešlo se na styl 4-3-3, přičemž největší důraz je kladen na týmové pojetí hry a disciplínu. V tom je hlavní základ našeho úspěchu.


Změnilo se oproti jaru také ovzduší v kabině?
Atmosféra je tam výborná, ale zrovna v tomhle nebyl problém ani na jaře. Všichni táhneme za jeden provaz.A o titulu se nebavíte? Na čelo ligy ztrácíte jen bod.
To sice ano, ale o titulu se nebavíme. Jsme rádi, že se nám podzim takhle vydařil. Přední pozice jsme si vydřeli a patří nám plným právem, ale nic nelze přeceňovat. Teď si všichni odpočineme a na jaře musíme pokračovat v poctivé práci. A jestli skončíme první, třetí nebo třeba až šestí, to se teprve uvidí. Nebylo by dobré, kdybychom si s tím teď dělali těžkou hlavu.


Kdybyste nakonec skončili na nepohárové pozici, bylo by to pro vás velké zklamání?
Hlavní je, aby se neopakovalo letošní jaro. Tehdy jsme to měli po podzimu taky dobře rozehrané, jenže během půl roku jsme o všechno přišli. Pevně věřím, že nyní se něco podobného nestane. Musíme podávat ucelené výkony, jen tak můžeme pomýšlet na úspěch.


Odměnou za vaši podzimní formu byla pozvánka na reprezentační turnaj ve Spojených arabských emirátech, kde Česko propadlo. Jak dlouho jste ten neúspěch vydýchával?
Já byl hlavně rád, že jsem si tam zahrál. Dopadlo to hrozně, ale i tak je to pro mě cenná zkušenost. Každopádně už je to minulost. I kdyby Lička zahrál v Emirátech výborně, nikde není psáno, že by dostal pozvánku i příště. Lička musí opakovaně podávat dobré výkony v klubu, pak může dostat další šanci v reprezentaci. Ten výsledek mě samozřejmě hodně mrzel, ale vědu z toho nedělám.


A co vaše budoucnost v Baníku? Budete zde pokračovat i na jaře?
Mám tu smlouvu do 30. června 2010 a o odchodu teď nepřemýšlím. Navíc je možné, že kontrakt prodloužím. S Baníkem se o tom pomalu začínáme bavit.

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.