Sport (Pátek, 3. července 2020 20:51:29)

REVOLUCE: Šéf FIFA připustil zavedení videa ve fotbale

Již zítra bude 24 členů výkonného výboru světové fotbalové federace FIFA rozhodovat, zda pomohou dodržovat ducha fair-play moderní technologie.

Očekávané se stalo skutkem. Nefér jednání hvězdného útočníka Thierry Henryho v odvetě baráže o nadcházející MS bylo tou poslední a nejdůležitější fackou do zkostnatělé tváře fotbalu. Francouzský forvard svou evidentní rukou v podstatě utnul sen podceňovaných Irů o jihoafrických březích a jediní na celém světě, kdo to neviděli, byli rozhodčí, jejichž verdikt je už na 124 let nezvratným. Tak dlouho už se rozhoduje nejsledovanější sport planety "podle přírody".


Šéf FIFA Blatter otočil o 180 stupňů


A světe div se - zdá se, že se ledy z doby kamenné konečně pohnuly. Obrovská vlna nevole ze strany živitelů fotbalu, tedy fanoušků, i nejuznávanějších odborníků, totiž donutila změnit názor asi největšího odpůrce zavedení videorozhodčího, kterým byl šéf světového fotbalu Sepp Blatter.


Henryho ruka zlomila i jeho odpor, a jak si zkušený sportovní politik ze Švýcarska dobře spočítal, jít proti všem se mu nemohlo déle vyplatit. Proto také na sjezdu FIFA před pátečním losováním základních skupin MS v Kapském městě vyslovil k možnému zavedení videorozhodčích vpravdě historická slova: "Pokud to bude dost přesné, budeme s tím souhlasit."


Na Henryho již proslulou ruku se podívejte na videu:

Vše by mohlo po letech netečnosti navíc dostat rychlý spád - již zítra bude 24 členů výkonného výboru FIFA řešit, zda se bude video používat už za 6 měsíců na světovém šampionátu v JAR.


"Musíme převzít zodpovědnost za to, že mistrovství světa bude v souladu s duchem a pravidly naší hry. Fotbal sleduje miliarda fanoušků a my jim prostě musíme poskytnout záruky," nechal se slyšet pro anglické Timesy Blatter a dodal: "My ve výkonném výboru máme moc něco změnit a teď máme půl roku na to, abychom to udělali. A udělat to musíme"


Celý svět tak se zatajeným dechem očekává, zda se opravdu do konzervativní hry s kulatým míčem konečně implementuje moderní prvek. A pokud by k tomu nedošlo, čož se v tuto chvíli zdá býti nepravděpodobné, má FIFA v záloze i další řešení, které je zatím používáno při zápasech Evropské ligy.Jde o model, při kterém zápas rozhoduje pět rozhodčích. Dva z nich monitorují situaci pouze u branek a podle expertů by právě tyto dva páry očí zabránily Henryho ruce, která celou diskuzici vyprovokovala a donutila FIFU urychleně zasednout k jednacímu stolu. "Zatím máme jen jednoho rozhodčího a dva asistenty, ale v budoucnu jich třeba na hřišti bude víc. Hráči budou dál podvádět a snažit se získat výhodu - to je v lidské nátuře, ale nám se to nelíbí a budeme s tím bojovat," uzavřel Blatter.


Dočká se tak fotbalový svět konečně spravedlnosti, stejně jako hokej? Už zítra by mělo být jasno.

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.