Sport (Čtvrtek, 20. února 2020 16:16:07)

František Straka: Národní tým je o srdci

František Straka, který je prvním cizincem na postu trenéra české fotbalové reprezentace, na tiskovce hovořil o svých plánech a vizích.

František Straka byl v úterý zvolen Výkonným výborem Českomoravského fotbalového svazu (ČMFS) trenérem národního mužstva na přátelské utkání s Maltou 5. června.

O den později už je ale jasné, že bude koučem národního týmu mnohem déle. To ve středu potvrdil i předseda svazu Pavel Mokrý. Více ZDE.

"Všichni se asi budete ptát - jeden zápas nebo ne ... Já udělám všechno pro to, abychom zvedli náš fotbal. Udělám všechno, abychom z národního mužstva udělali silný tým. Tady nejde jen o zápas s Maltou. Já se budu chovat tak, aby český národní tým šel dál se Strakou, nebo bez Straky. Malta je jenom první krok," prohlásil ve středu na tiskové konferenci v Praze na Strahově František Straka.

Podívejte se, co říkal František Straka na tiskové konferenci:Nejdříve si chce se všemi reprezentanty osobně promluvit

Zkušený kouč, známý perfektním vystupováním, oblékáním a velmi dobrým jazykovým vybavením - hovoří plynně německy, anglicky, španělsky a italsky - má představu, že je potřeba znovu mužstvo sjednotit, vyjasnit si pozice a přivést mladou krev. "Nejdřív je potřeba mluvit se všemi hráči, nejen s tou hlavní kostrou. Mám v hlavě čtyřicet jmen. A mám na to tři víkendy."

"Chci mluvit se všemi. I s těmi, co byli suspendování. Chci slyšet jejich názor, jak si to vůbec představují. V poslední době to vypadalo tak, že hráči si přijeli zahrát fotbal a jeli zpátky do klubu. Takhle reprezentace nefunguje. Budu zvědav na to, jak budou reagovat. Jestliže hráč uzná svou chybu a uvědomí si, co udělal, tak ho všichni rádi přivitáme zpátky. Odpouštět je lidské. Zatím jediný, kdo si nasypal popel na hlavu, byl Kováč. Jsem zvědav i na ostatní," uvedl František Straka.

Cestu zpátky nabízí i Ujfalušimu

Straka předem nikomu dveře do týmu nezavírá. Platí to i v případě Tomáše Ujfalušiho, jenž se vzdal reprezentace 7. dubna. "Chci slyšet jeho názor, jestli se rozhodl sám a co si o tom teď myslí. Pokud by projevil touhu se do mužstva vrátit, tak platí to, ža každému lze odpustit. Ale to neznamená, že bude nominovaný," upřesnil Straka, jehož výroky na tiskové konferenci nabízely dojem, že pro utkání s Maltou spíše povolá nové či mladé tváře.

"Reprezentace je hlavně věcí hrdosti a srdce. Vím, že ty řeči o srdíčku už někdo nerad slyší, mockrát jsem na tohle téma mluvil. To srdce se však nějak vytratilo a bez něj to nejde. Já jsem optimista a nezměním se v tom, že chci od hráčů vůli hrát a pak lze čekat výsledky. Přišla doba, kdy je potřeba tým okysličit. Přivést novou krev. Musí vzniknout konkurence, přijít nová generace. Jsem přesvědčený, že tým lze přivést na mistrovství světa do Jižní Afriky," řekl rozhodně František Straka.

Důležitý je podle Straky skauting

"Budu mít strašně práce a přivítal bych, abych na to nebyl brzy sám a ten skauting byl všestranný. Přizpůsobím si program tak, abych viděl co nejvíc zápasů v Čechách a také vyjel i do zahraničí. Moje první cesta povede na pohárové utkání do Teplic," řekl Straka o nejbližší dnech.

Zmínil se také o Pavlu Nedvědovi, s nímž by rád spolupracoval. "Přál bych si, aby Pavel Nedvěd přijel k týmu do Jablonce na zápas s Maltou, i kdyby třeba nehrál. Tím respektem umí udělat atmosféru. On možná skončí. Já bych měl zájem s ním spolupracovat i v rámci nějakého konzultingu. Chtěl bych, aby přijel a abychom mu mohli třeba říct - díky, Pavle, za všechno, co jsi pro náš fotbal udělal. A třeba bychom ten jeho dres číslo 11, mohli vyřadit ze sestavy," prozradil František Straka.

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.