Sport (Středa, 27. ledna 2021 5:46:26)

Tahoun Plzně Straka: regenerace v minus 160 stupních Celsia

Hokejisté Plzně postoupili po tuhém boji do semifinále extraligy. Kapitán Martin Straka si výkonnost zlepšuje pobytem v mrazáku.

Masáže, bublinkové koupele, výřivky, horké i ledové bazény. To jsou regenerační metody, o kterých slyšel snad každý. O čem už široká veřejnost neví, je regenerace a léčba mrazem, tzv. kryoterapie.

Přesně tu si po vyčerpávající sedmizápasové sérii s Pardubicemi dopřáli hokejisté Plzně v čele s neúnavným bojovníkem a tahounem Martinem Strakou.

Otoky mizí, naraženiny nebolí. Je to jako živá voda

"Polárium je výtečná věc, mám za sebou už sedm návštěv a moc mi to pomáhá. Chodí nás sem z našeho týmu sedm a zřejmě to do budoucna nařídím všem povinně," řekl v úterý kapitán plzeňských hokejistů Martin Straka. "Pobyt v poláriu velice pomáhá na otoky a na bolesti kloubů, což je to co nás po sérii tvrdých zápasů trápí nejvíce. Tělo díky tomu mrazu velmi dobře regeneruje a vlastně nás už nic nebolí," pochvaloval si Straka.

Soupeřem v semifinále jim bude mistrovská Slavia

"Dostali jsme těžké mužstvo, obhájce titulu. Ale budeme bojovat, co to půjde. Necháme tam maximum a uvidíme co se stane. Teď už je to vabank, všechna mužstva jsou silná," uvedl hokejista. O tom, že by Plzeň mohl dovést až k titulu, zatím neuvažoval. "Je to sport, tam nikdy nevíte co se stane," dodal.

Strakovi splaskl otok tváře jako když vyfouknete balonek

Ještě v pondělí tvář plzeňského kapitána zdobil obrovský otok přes půl tváře, který Strakovi způsobil zásah puku. V úterý už byl otok znatelný jen pod okem a jeho rychlé mizení přičítá hokejista právě působení kryoterapie. "Kluky bolely různě naražené ruce, pomalu s nimi nemohli hýbat, a když vyšli ven, tak bylo po bolesti," dodal Straka.

Tajemství kryoterapie: hluboký mráz

Principem kryoterapie v poláriu je dlouhodobě ověřené využívání střídavých účinků velmi nízkých až extrémních teplot od minus 110 až po minus 160 stupňů Celsia a pokojových teplot na lidský organismus. "Revitalizační účinek terapie spočívá v náhlém ochlazení kůže na dva až minus 10 stupňů Celsia, přičemž bleskově utlumí kožní nervová zakončení a tím i vnímání bolesti. Po dvou a třech minutách pobytu v poláriu se klient odebere do tělocvičny, kde by měl strávit 10 až 20 minut cvičením," popsal proceduru majitel firmy provozující toto zařízení Karel Václav Bicek.

Zájemce musí absolvovat vstupní lékařskou prohlídku

"Před vstupem do polária čeká každého klienta lékařská prohlídka, je možnost si zakoupit nebo zapůjčit speciální oděv. Jeden samostatný vstup přijde na 380 korun, terapie čítající deset vstupů stojí 3500 korun," vysvětlil Bicek.

Pomáhá prakticky na všechno

Kryoterapie účinně pomáhá při chronickém onemocnění kloubů a páteře, při revmatických potížích, senné rýmě, astma, odstraňuje bolesti kloubů, pomáhá při léčbě lupenky i dalších kožních chorob, léčí poúrazové a pooperační postižení svalů. V poláriu se léčí také psychická deprese, migréna, stres, úzkost, nadváha, celulitida, únavový syndrom z přepracování nebo stavy po kosmetických a plastických operacích.

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.