Sport (Středa, 20. ledna 2021 5:51:20)

Sezona Jaromíra Jágra: Smrt spoluhráče, změny trenérů a smutný konec v play off

Česká ikona ledního hokeje toho za sezonu v KHL zažila opravdu hodně. Od pádu na samé dno až k senzačnímu postupu v play off.

Poté, co Jaromír Jágr přestoupil do Avangardu Omsk, v Rusku rapidně vzrostl zájem o hokej. Bývalá hvězda NHL totiž pořád dokáže na ledě předvádět kouzla, která zvedají diváky ze sedadel a navíc jeho vščně vysmátý obličej a pozitivní přístup k životu je snem každého marketingového odborníka. Jenže Jágra v Omsku nečekala procházka růžovým sadem, ale sezona plná vzestupů a pádů.


Drsná příprava nesrovnatelná s tréninky v NHL

Když český bohatýr vyměnil KHL za NHL, kdekdo si říkal, že rozhodně nebude trénovat tolik, jako ostatní hráči nezvučných jmen. Jenže opak byl pravdou a Jágr v trénincích skučel.

"Je to těžší, než jsem čekal. Co se týče tréninků, je proti tomu NHL lehká procházka. Strávíme mnohem více hodin na stadionu. Neříkám, že jsme deset hodin na ledě, ale na zimáku těch deset hodin jsme," prozradil před začátkem sezony.

První gól přišel ve čtvrtém kole, v šestém už Omsk měnil trenéra

Na první Jágrovu trefu KHL čekalo do čtvrtého kola, kdy se český útočník prosadil svou klasickou střelou zápěstím proti Magnitogorsku a Omsk navíc vyhrál vysoko 6:0.

Podívejte se na Jágrův první gól v KHL:Ale další dvě kola tým, za který nastupuje i další český hráč Jakub Klepiš, prohrál a s bilancí dvou výher a čtyř proher se tým s nejvyššími možnými ambicemi krčil na spodních patrech tabulky. To se samozřejmě nelíbilo náročným majitelům klubu, kteří se rozhodli razantně zakročit a tak odvolali trenéra Sergeje Gersonského. Důvodem samozřejmě byly neuspokojivé výsledky, ale také fakt, že si Gersonskij nesedl s českou hvězdou.

Na jeho místo přišel Kanaďan Wayne Fleming, kterého si podle ruských médií vyžádal sám Jágr. Už pod jeho taktovkou však přišel šok na hřišti Čechova. Mladý talent Omsku a celého ruského hokeje Alexej Čerepanov zkolaboval přímo na ledové ploše a zemřel. Nepomohla ani masáž srdce a Jágr ztratil spoluhráče, ale hlavně kamaráda.

Šok ze smrti Čerepanova byl zdrcující

Celý Omsk smutnil a mělo to následky i na předváděné hře a výsledcích. Čerepanov k Jágrovi vzhlížel a český hráč byl podle slov spoluhráčů Čerepanovovým hokejovým profesorem a otcem zároveň. Jágr jeho smrt nesl těžce. "Ten šok je nepopsatelný,“ svěřil se v těžké chvíli.

Když tvrdou ránu osudu alespoň lehce zhojil čas, mohl se Jágr zase naplno věnovat hokeji. Začal se prosazovat v Omsku a přijel i do Prahy na exhibiční zápas k oslavám sta let českého hokeje, ve kterém Češi smetli Slováky.

V době Vánoc zase v Omsku vyjel na led v převleku za Dědu mráze.

Na lavičce nevydržel ani Fleming

Základní část se blížila ke konci a Omsk v žádném případě neměl jistotu play off. To se zase nelíbilo klubovému vedení, které podruhé v sezoně sáhlo k překvapivému kroku. Odvolalo trenéra Fleminga , na jeho místo dosadilo dosavadního asistenta a Jágr se stal kapitánem Jestřábů.

Do play off z posledního postupového místa

Ani tato změna ale nepřinesla výrazné zlepšení, přesto Omsk s odřenýma ušima prošel do play off. Tam na něj čekal suverénní vítěz základní části – Ufa. Pro tu série proti Omsku měla být jen formalitou, jenže opak byl pravdou. Mužstvo kolem Jágra se semknulo, poměrem 3:1 na zápasy Ufu vyřadilo a postaralo se o obrovskou sportovní senzaci.

V cestě do semifinále stála Kazaň

Omsk byl ve čtvrtfinále a jeho dalším soupeřem byla Kazaň. Druhý nejlepší tým základní části. Jestřábi se ale ani Kazaně nezalekli. Týmová hra, silná vůle a chuť rvát se až do posledního dechu dovedla Omsk až do rozhodujícího pátého zápasu. Jágrova parta prohrála první třetinu 0:1, ale ve druhé díky gólu a asistenci svého kapitána stav otočila.

Ve třetí třetině Jestřábi drželi vedení až do posledních chvil, ale třináct vteřin před koncem Kazaň vyrovnala. Zápas šel do prodloužení, ve kterém už Omsk nestačil držet krok a ve třetí minutě dostal gól, který znamenal konec ve vyřazovacích bojích.

Ruský tisk se k vyřazení Omsku vyjádřil takto: "Hlavní hrdinové opustili scénu příliš brzy."

Nicméně pokud vezmeme v uváhu všechny strasti a problémy, které Omsk v průběhu sezony měl, není smolný konec před branami semifinále zase tak velkým neúspěchem.

Skvělá bilance české megastar

Jágr v Rusku dostál svým kvalitám a v 55 zápasech základní části zaznamenal 53 bodů za 25 gólů a 28 asistencí. V play off v devíti zápasech přidal osm bodů za 4 přesné trefy a 4 nahrávky.

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.