Sport (Středa, 27. ledna 2021 5:54:05)

Kvůli dělbuchu zahájí disciplinárka řízení proti Spartě

Disciplinární komise fotbalového svazu se na mimořádném jednání rozhodla zahájit řízení se Spartou Praha kvůli incidentu v zápase s Brnem. Vhozený dělbuch zranil podavače míčů.

Třináctiletý podavač míčů doplatil na nepochopitelné chování takzvaných fanoušků v závěru pondělní dohrávky fotbalové Gambrinus ligy. Sparťanský gólman Jindra, který podával míče při pondělním prvoligovém fotbalovém zápase letenského mužstva s Brnem a kvůli dělbuchu hozenému chuligány skončil v nemocnici, už je doma.

Ještě večer ho lékaři propustili po vyšetření do domácí péče. Informují o tom internetové stránky Sparty.

Policii se přihlásil svědek

Hned včera večer se podle vyjádření pražského klubu přihlásil na policii svědek, který viděl, jak muž hodil ze sparťanského kotle směrem ke hřišti dělbuch. Dnes dojde také na porovnání dostupných videozáznamů a cenné informace mohou přidat i policejní spotteři, kteří byli v hledišti.

Incident se stal chvíli před koncem pondělního zápasu. Brankář narozený v roce 1996 musel absolvovat několik vyšetření v nemocnici v Motole a až poté si ho matka odvezla domů.

„V první chvíli po výbuchu si stěžoval na bolesti hlavy, ovšem celou dobu komunikoval a byl při vědomí," uvedl lékař Sparty Petr Novák.

„Chtěl bych poděkovat Marku Kuličovi a Jaromíru Blažkovi, kteří hned duchapřítomně zasáhli," ocenil pomoc hráčů Ivo Hein, trenér nadějného brankáře. Jaromír Blažek je vzorem mladého gólmana. Ihned, jak se to brankář Sparty dozvěděl, poslal mu svůj dres s věnováním, který zástupci klubu ještě v nemocnici předali.

Ostuda sparťanských fanoušků

Zhruba deset minut před koncem pondělního fotbalového utkání mezi Spartou a Brnem (4:0) dopadl z kotle domácích fanoušků pod sektor za brankou dělbuch, který explodoval jen kousek od malého podavače míčů, kterého následně odnesli na nosítkách a odvezli do nemocnice. Hráči Sparty nešli po zápase svým fanouškům poděkovat. Představitelé klubu po utkání celý incident odsoudili.

Podívejte se, co o incidentu říká mluvčí Sparty Ondřej Kasík


Trenér Chovanec: Otřáslo to s námi

"Je to odsouzeníhodné, kdekoliv. Byla to naše spontánní reakce. Otřáslo to s námi, navíc toho kluka nesli kolem naší střídačky. Je to kaňka na dnešním dobrém utkání," řekl po utkání trenér Sparty Jozef Chovanec.

Záložník Jiří Kladrubský situaci komentoval podobně. "Prostě nám o tom trenér řekl a k fanouškům jsme nešli. Takové věci na stadion nepatří. Celý zápas fandí dobře, a když už je vše rozhodnuté, takhle to pokazí," nechápal Kladrubský ve chvíli, kdy kolem něj a hloučku novinářů projížděla sanitka, která malého žáčka Sparty odvážela.

Ultras: s tímto nemáme nic společného

Sparťanští ultras, z jejichž sektoru dělbuch vyletěl, se dnes od činu distancovali s tím, že nešťastné události nemohli předejít. "Šlo o čin jednotlivce a jako skupina za tento čin necítíme odpovědnost. Upozorňujeme, že námi používaná pyrotechnika po svolení a nahlášení klubu je bezpečná a za dobu komunikace s vedením klubu nikdy nedošlo k žádnému zranění," stojí na webu ultrassparta.cz.

Policie a zástupci Sparty hledají viníka na záběrech z kamer

Podle mluvčího Sparty Ondřeje Kasíka je ale mladý fotbalista v pořádku. "Podle informací našeho doktora Nováka reagoval. Takže vidí a slyší. Byl ale v šoku a převezli ho do nemocnice," uvedl Kasík.

"V současné době sedí lidé ze Sparty a policie a zkoumají záběry kamer, zda nemají provinilce v nějakém záběru," dodal Kasík. Pokud se podaří klubu a policii fanouška identifikovat a zadržet, hrozí mu obvinění z výtržnictví, ublížení na zdraví a obecného ohrožení.

Jak je možné, že někdo pronesl dělbuch na stadion?

Sparta se pochopitelně zabývá také tím, jak se vůbec dělbuch dostal do hlediště. "Pracujeme na odhalení cesty, jak se tam mohl dostat. Variant je několik, je možné, že byl dělbuch rozložený a složili jej až v hledišti. Každopádně chceme a také zpřísníme opatření, aby se nic podobného neopakovalo," slíbil šéf komunikace v AC Sparta Praha.

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.