Sport (Středa, 20. ledna 2021 4:31:31)

Kapitán Straka: Teď si dáme nějaké pivo

Kapitán hokejové Plzně Martin Straka byl ústřední postavou včerejšího prodloužení v Pardubicích. Výhru zapil pivem.

Česká hokejové extraliga si včera vytvořila rekord. Rozhodující sedmé utkání o postup do semifinále mezi Pardubicemi a Plzní vejde do dějin jako nejdelší zápas. Martin Adamský trefil rozhodující gól až ve druhém prodloužení – v 87. minutě. Přihrál mu na něj Martin Straka.

Právě plzeňský kapitán z NHL dobře zná zápasy, které dojdou až do několikanásobných prodloužení. V roce 2000 sehrál za Pittsburgh nekonečnou partii proti Philadelphii. To utkání se tehdy rozhodlo až v pátém prodloužení a rozhodující gól padl v čase 152:01. Diváci na tribunách už usínali, hráči na ledě sotva pletli nohama. Včera tedy Straka zažil podstatně kratší prodloužení, ale měl z něj mnohem větší radost. Jako kapitán dovedl svůj tým parádním výkonem do semifinále.

Straka: Zazpíváme si a dáme si pivo

"Vypadá to, že teď si tady asi pořádně zazpíváme,“ rozplýval se po zápase v Pardubicích Straka. "Pojedeme domů, po cestě si dáme nějaké pivo. Ani nevím, kolik je hodin. Prostě si odpočineme.“

Podívejte se na ohlasy po utkání:

Straka byl nejvytěžovanějším mužem plzeňského týmu. Když ho v prodloužení trefil puk do obličeje a on se zkrvavenou tváří odcházel do kabiny, většina plzeňských fanoušků trnula hrůzou: "Jak to teď bez Straky zvládneme?“ Jenže kapitán se vrátil se náplastí vedle oka a připravil vítěznou trefu pro Martina Adamského. "Oni měli nějaké šance, my také. To už pramení z té únavy, že se dělají chyby a někdo za sebou zapomene puk,“ naznačil cestu, která vedla k vítězství.

Prodloužení je spravedlivější než nájezdy

V extralize se v play off po nerozhodných zápasech a desetiminutových prodlouženích jezdí samostatné nájezdy. Výjimkou jsou pouze rozhodující utkání číslo sedm. Slzy zklamání tečou po tvářích poražených úplně stejně, ale systém "kdo dá gól – vyhrál“ je spravedlivější. Včera ho dala Plzeň a postoupila.

"Makal jsem jako blbec. Poslední dva měsíce jsem se na to připravoval a všechno je teď k ničemu,“ říkal po utkání smutně brankář Pardubic Ján Lašák. "Psychicky jsem teď úplně dole, protože takovéto zápasy mohou rozhodovat brankáři a mně se to nepodařilo.“

Sportovně přijal prohru domácí trenér Václav Sýkora, který soupeři popřál, ať v play off dojde co možná nejdál. "V prodloužení to bylo o štěstí a my jsme byli tím méně šťastným mužstvem,“ hodnotil zápas. "Šancí jsme si vytvořili o trochu víc, ale prohráli jsme.“

Kdo na koho narazí v semifinále?

Plzeň má teď minimální čas na odpočinek. Soupeře pro semifinále se dozví dnes večer. Pokud Slavia porazí Vítkovice, utká sePlzeň právě se svěřenci trenéra Růžičky. Pokud vyhrají Vítkovice, bude se hrát o účast ve finále západočeské derby.