Sport (Středa, 20. ledna 2021 4:46:40)

Plzeň v nejdelším zápase historie porazila Pardubice a je v semifinále

Až v "páté třetině" v čase 86:07 vystřelil Plzni postup Martin Adamský, který zužitkoval přihrávku Martina Straky.

Neuvěřitelné. Ani osmdesát minut nerozhodlo o tom, kdo postoupí do semifinále O2 extraligy. Rozuzlení přinesla až sedmá minuta páté dvacetiminutovky.

Do zápasu vlétli jako uragán Pardubice a jejich aktivní hra po necelé minutě přinesla ovoce. Libor Pivko přesně našel Jana Koláře a ten napálil puk do Cháberovy svatyně. ČEZ Arena byla ve varu, jenže za tři minuty bylo po euforii. Postaral se o to tahoun Plzně Martin Straka, který si vychutnal gólmana Lašáka a zavěsil pod horní tyč pardubické branky.

Jelo se na krev a diváci byli ve varu

Tempo zápasu bylo až neuvěřitelné a hráči potvrzovali, že v play-off se jede na krev. Hosté byli hodně aktivní a čekala je za to sladká odměna, po které velké části diváků doslova spadla čelist. V oslabení se do protiútoku řítili Straka a Vostřák. Prvně jmenovaný si mazácky počkal, poté skvěle přihrál a Vostřák vyhnal všechny pavouky z růžku Lašákovy branky.

Ani Plzeň se ale z vedení neradovala dlouho. Srovnal Libor Pivko, který se dokázal prosadit i přesto, že byl faulován. Další gól už ale první třetina nenabídla, i přesto diváci odměnili hokejové gladiátory hlučným potleskem.

Druhá třetina gól nepřinesla

Kdo čekal, že v gólových hodech se bude pokračovat i v prostřední části, byl na omylu. Tempo výrazně polevilo a i když druhá dvacetiminutovka přinesla hodně šancí, všechny zůstaly nevyužity. Nic na tom nezměnily ani dvě přesilovky pěti proti třem. Obě mužstva totiž spíše vyčkávala na chyby soupeře a dvě obrovské šance pardubických Koláře a Bláhy ztroskotaly na skvěle chytajícím Cháberovi, který až zázračnými zákroky zachránil Plzeň.

Infarktový začátek třetí třetiny

Pokud se diváci ve druhé třetině trochu uklidnili, adrenalin do žil jim vlilo hned prvních pár vteřin třetí části hry. Moeller vstupoval na led s výhodou jednoho muže v poli, protože před druhou sirénou byl vyloučen plzeňský Jaroslav Nedvěd. Místo očekávaného tlaku však přišel šok. Plzeňský Vostřák po čtrnácti vteřinách hry zpracoval puk ve středu hřiště, do útoku se mu ale nechtělo, a tak téměř metr před útočnou modrou napřáhl a vystřelil. K velkému údivu všech skončil puk v Lašákově kleci a slovenský brankář se musel červenat, protože celou dobu viděl na puk i na střelce, který mířil nad lapačku.

Plzeňští jásali, ale za dalších patnáct vteřin mohlo být všechno jinak. Domácí dostali puk za Cháberova záda, ale gól nebyl uznán posunutí branky, které přišlo zlomek vteřiny předtím, než kotouč přejel brankovou čáru. A protože gól nebyl uznán, musel na trestnou lavici Michal Dvořák za zdržování hry a Pardubice čekala více než minutová přesilovka pět na tři. Hráči Moelleru ji ale nedokázali využít. Poté, co byla Plzeň v plném počtu, přišel drtivý tlak domácích, ze kterého sice gól nepadl, ale vyplynula z toho dvě vyloučení hráčů Plzně a tedy dvojnásobná dvouminutová přesilovka. V klíčovém okamžiku však Perníkáři hráli strnule a vyrovnávací gól nevstřelili.

Na ledě se začalo ostřit a rozhodčí všechny fauly bez milosti trestali. Necelých šest minut před koncem třetí třetiny přišla chyba hostujícího gólmana Chábery, který před sebe laxně vyrazil nahození ze středního pásma a Libor Pivko vyrovnal. 3:3. Do konce základní hrací doby už gól nepadl a postupujícího muselo určit až prodloužení.

Na postupový gól se čekalo až do páté dvacetiminutovky

V sedmém zápase se musí rozhodnout při hře, takže žádných pět minut prodloužení a nájezdy. První dvacetiminutovka postupujícího nepřinesla. Na začátku té druhé musel předčasně do kabin odejít tahoun Plzně Martin Straka, kterého trefil puk do oblasti oka, po chvíli se však vrátil s náplastní a hned se aktivně zapojil do hry.

A pro Plzeň to byl evidentně důležitý okamžik. Chvíli po svém návratu na led se zapojil do útočné akce, bravůrně našel spoluhráče Adamského a a ten prudkou střelou rozhodl nervydrásající zápas.

Čtvrtfinále play-off extraligy ledního hokeje, 7. zápas:

HC Moeller Pardubice - HC Lasselsberger Plzeň 3:4 po 2. prodl. (2:2, 0:0, 1:1 - 0:0 - 0:1), konečný stav série: 3:4
Branky: 1. Jan Kolář I (Pivko, Lojek), 15. Pivko (Divíšek), 56. Pivko (Jan Kolář II) - 4. Straka (Vlasák, Smrek), 13. Vostřák (Straka), 41. Vostřák (Čakajík), 87. Adamský (Straka). Rozhodčí: Hradil, Husička - Bádal, Pouzar. Vyloučení: 7:13, navíc Jan Kolář I (Par.) a J. Nedvěd (Plz.) 10 min. Využití 1:1. V oslabení: 0:2. Diváci: 10 194 (vyprodáno).

Hrálo se také 9. kolo play-out O2 extraligy, ve kterém budějovický Mouuntfield prohrál 1:3 na Kladně a Boleslav vyhrála po prodloužení ve Znojmě.

HC GEUS OKNA Kladno - HC Mountfield 3:1 (2:0, 0:0, 1:1)Branky 5. Mrázek (Kuchler, Čurilla), 14. Polanský (Stieler), 52. Patera (Procházka, Kalla) - 41. Veselý (Vak). Rozhodčí: Hribik, Pešina - Polonyi, Kreuzer. Vyloučení: 2:4. Využití: 1:1. Diváci: 2149.

HC Znojemští Orli - BK Mladá Boleslav 2:3 po prodloužení (1:0, 1:1, 0:1 - 0:1)
Branky: 4. Dopita (Erat, Tesařík), 35. Bičánek (Tesařík, R. Procházka) - 24. Nouza, 56. Zíb (Klimenta), 63. Důras (Zíb, Klimenta). Rozhodčí: Fraňo, Jeřábek - Čech, Dřínovský. Vyloučení: 8:9. Využití: 1:3. Diváci: 2772.