Sport (Středa, 27. ledna 2021 5:37:33)

McLaren šel s pravdou ven: Nemáme na to obhájit titul!

Slavná stáj formule 1, která měla v šampionátu patřit mezi favority, zarmoutila své fanoušky ještě před jeho začátkem.

Obhajoba titulu? Tak na tu musí podle vyjádření šéfů McLarenu Lewis Hamilton zapomenout. Boss týmu Martin Whitmarsh, který nedávno v této funkci vystřídal Rona Dennise, a Norbert Haugh, šéf dodavatelů motorů Mercedes, se nechali slyšet, že monopost letos nebude útočit na nejvyšší příčky, natož obhajovat titul. Alespoň zatím…

Podívejte se na testy F1 v Barceloně:

To, že měl McLaren v předsezónních testech tristní výsledky, ví i člověk běžně nezasažený fenoménem jménem formule 1. Například v předposlední zkoušce obsadil Hamilton až sedmou příčku a za prvním Barichellem ze stáje BrawnGP zaostal o celé dvě vteřiny! "Nikdy jsem neviděl mclareny tak vzadu,“ poznamenal překvapený Brazilec Felipe Massa z konkurenčního Ferrari.

A to nebyl jediný příklad nezdaru s novým monopostem. Při testech ve Španělsku, které se odehrály 11. března v Braceloně, obsadil úřadující šampion dokonce poslední místo. A kraloval opět vůz BrawnGP, tentokrát řízený Jensem Buttonem. Ten nadělil Hamiltonovi v porovnání nejrychlejších kol 2,5 vteřiny, a to už je ve světě rychlých strojů opravdu obrovská porce.

Anketa

Zopakuje Lewis Hamilton triumf z loňské sezony?

Hlasovalo 754 lidí.


Šampionát tak bude muset hledat nového favorita, který se chopí taktovky a bude udávat směr sezony. Ví to i pilot Ferrari Kimmi Räikkönen. "Upřímně řečeno netuším, koho bychom mohli považovat za favorita. Doposud byly týmy velmi vyrovnané a budeme si muset počkat až do Melbourne, abychom se dozvěděli více," uvedl finský pilot.

Haug: Na vítězství v závodech pomýšlet nemůžeme

I přes tragické výsledky testů následující prohlášení pořádně šokovalo příznivce "Stříbrných šípů.“ "Rozhodně nejsme dostatečně konkurenceschopní a rychlí, abychom mohli přemýšlet o vítězstvích v závodech," uvedl bez tradičního mlžení šéf společnosti dodavatele motorů Mercedes motosport Norbert Haug. A Whitmarsh jen přikyvuje. "Bude náš monopost v Austrálii tak rychlý, jak potřebujeme? Asi ne…“


Ale fanouškům své stáje vykřesal také jiskřičku naděje. "Budeme v Austrálii rychlejší než při testech v Barceloně? Určitě,“ nechal se slyšet. "Lewis Hamilton se stal šampionem v jednom z našich vozů, takže fanoušci i média od nás nečekají nic menšího než obhajobu titulu.

https://img.cz.prg.cmestatic.com/media/images/640x800/Feb2019/2244631.jpg?d41d

V čem je problém?

Patnáct dní před startem Velké ceny Austrálie se dělají na čele šéfů McLarenu vrásky velké jako vlny na surfování. Snaží se totiž přijít na to, kde se stala chyba. A proč že se nedaří podle šéfa týmu Martina Whitmarshe?

"Je to kombinace několika faktorů. Motor Mercedes je silný, čili problémy tkví v aerodynamice. Formule 1 se v jedenadvacátém století celá točí kolem aerodynamiky, nejvíce získat a ztratit se dá právě v této oblasti," prozradil novinářům Whitmarsh. "Stále doufáme, že naši technici nás znovu dostanou tam, kam patříme, tedy na vrchol,“ vlil na závěr trochu optimismu do žil příznivcům stáje McLaren Whitmarsh.

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.