Sport (Středa, 27. ledna 2021 4:28:30)

Rallyový jezdec Loeb se na Kypru raduje z padesáté výhry v kariéře

Francouz Sébastien Loeb vyhrál v neděli Kyperskou rally a může se radovat z 50. vítězství v závodě mistrovství světa.

Loeb vstupoval do závěrečné třetí etapy s dostatečným vedením, které si vybudoval v pátek na asfaltu. V dalších dvou šotolinových dílech nakonec náskok s přehledem udržel, i když Hirvonen z posledních tří měřených úseků na šotolině vyhrál v neděli dva a v cíli měl ztrátu 27,2 vteřiny. "V pátek jsme dost ztratili, ale potom jsme něco stáhli. Jel jsem, jak nejlépe umím, ale nestačilo to," řekl Fin ve službách Fordu.

Loeb: Už myslím na budoucnost

Společně s Loebem se radoval i tým Citroënu. "Je to krásné vítězství s číslem padesát. Ale musíme myslet na budoucnost," uvedl v cíli šťastný Loeb, který v letošních třech závodech mistrovství světa vždy vyhrál a kráčí za šestým titulem.

Velmi napínavá bitva se strhla o třetí pozici, kterou dlouho držel Loebův týmový kolega Dani Sordó ze Španělska. V předposlední rychlostní zkoušce, která byla se 40 kilometry nejdelší v soutěži, však zajel skvěle Nor Petter Solberg a dostal se na bronzový stupínek.

Velmi spokojený byl v cíli také český závodník Martin Prokop, který kraloval mezi juniory. Se svým Citroënem C2 S1600 si hned v úvodní etapě vytvořil rozhodující náskok před Polákem Michalem Kosciuszkem, jenž ho neúspěšně atakoval. "Byl to hodně velký risk rozhodnout se pro tuhle soutěž, ale dopadlo to velmi dobře. Neměli jsme větší problémy, jen drobnosti s autem. V sobotu odpoledne to bylo s Michalem peklo, hodně tlačil. Ale je to moc krásné," radoval se Prokop.

Smůlu měl druhý český zástupce Martin Semerád, který usiloval o body do šampionátu produkčních vozů. V sobotu havaroval a o den později se sice vrátil do soutěže díky systému takzvané superrally, ale ve 12. měřeném testu prorazil olejovou vanu a musel definitivně odstoupit. Mezi produkčními vozy slavil vítězství Švéd Patrick Sandell, který jel se soukromou Škodou Fabii S2000 a po Norské rally byl nejlepší podruhé v řadě.

Další podnik šampionátu se jede od 2. do 5. dubna v Portugalsku.

Konečné pořadí po 14 RZ:
1. Loeb - Elena (Fr., Mon./Citroën C4 WRC) 4:50:34,7, 2. Hirvonen - Lehtinen (Fin./Ford Focus RS WRC) +27,2, 3. P. Solberg - Mills (Nor., Brit./Citroën Xsara WRC) +1:49,4, 4. Sordó - Marti (Šp./Citroën C4 WRC) +2:26,3, 5. Wilson - Martin (Brit./Ford Focus RS WRC) +6:41,0, 6. Rautenbach - Barritt (Zimb., Brit./Citroën C4 WRC) +11:11,9, 7. Villagra - Perez Companc (Arg./Ford Focus RS WRC) +13:18,5, 8. Al-Qassimi - Orr (SAE, Brit./Ford Focus RS WRC) +13:44,1, ...14. PROKOP - TOMÁNEK (ČR/Citroën C2 S1600) +30:19,3, SEMERÁD - CEPLECHA (ČR/Mitsubishi Lancer Evo IX) závod nedokončili.

Pořadí juniorů:
1. PROKOP - TOMÁNEK (ČR/Citroën C2 S1600) 5:20:54,0, 2. Kosciuszko - Szczepaniak (Pol./Suzuki Swift S1600) +1:36,8, 3. Burkart - Kölbach (Něm./Suzuki Swift S1600) +19:48,9.
Pořadí produkčních vozů: 1. Sandell - Axelsson (Švéd./Škoda Fabia S2000) 5:10:11,3, 2. Araújo - Ramalho (Por./Mitsubishi Lancer Evo IX) +18,3, 3. Al-Attiyah - Bernacchini (Kat., It./Subaru Impreza Sti) +58,8, ...SEMERÁD - CEPLECHA (ČR/Mitsubishi Lancer Evo IX) závod nedokončili.