Sport (Středa, 27. ledna 2021 4:02:59)

Trenér Plzně Vrba: Nůž na krku nemám

ROZHOVOR: S koučem Viktorie Plzeň Pavlem Vrbou jsme si povídali o krizi jeho mužstva. To po třech jarních porážkách vzdalo boj o poháry a zbytek sezony by chtělo odehrát v klidném středu tabulky.

Je z něj cítit zklamání. Na západ Čech přišel loni v říjnu a do té doby skomírající Plzeň fantasticky pozvedl. Ze sedmi podzimních zápasů Gambrinus ligy jeho svěřenci podlehli jen v jediném.

Střih.

Máme za sebou tři jarní kola a Plzeň upadá zpět do krize. Z možných devíti ligových bodů nemá letos ještě ani jeden. Na Slavii prohrála 2:3, doma podlehla Liberci 0:2 a v Teplicích dostala výprask 0:3…

“Důvodů, proč se trápíme, je více. Svou roli sehrálo také to, že tu na podzim zavládla přehnaná euforie. Mysleli jsme si, že všechno půjde samo, že se prosadíme kombinačním a atraktivním fotbalem… Ale to by nás nemohly srážet individuální chyby,“ řekl pro tn.cz kouč Plzně Pavel Vrba.

Tři porážky v řadě a osm inkasovaných gólů. Horší start do jarní části sezony jste si ani nemohl představit…
Už před startem jara jsme řekli, že první tři kola rozhodnou o tom, zda budeme hrát o poháry, nebo spíše o sestup. V konfrontaci s předními týmy ligy jsme bohužel neobstáli, takže jsme tam, kde jsme. V tenhle moment musíme přemýšlet o tom, jak se pohybovat ve středu tabulky a v klidu dohrát sezonu.

Co je hlavní příčinou jarního trápení?
Těch aspektů je více. Svou roli tam sehrálo také to, že na podzim v Plzni zavládla přehnaná euforie. Mysleli jsme si, že všechno půjde samo, že se prosadíme kombinačním a atraktivním fotbalem… Ale to by nás nesměly srážet individuální chyby. V přípravě jsme výsledky měli dobré, jenže do ligy jsme to nepřenesli.

S hráči jste vedl individuální pohovory. Je to podle vás cesta, jak z krize ven?
Pohovory jsou nutné po každém zápase. Není důležité, jestli jsou kladné, nebo záporné. My jsme teď samozřejmě řešili hlavně ty negativní věci. Když se prohrává, s hráči komunikujete víc, ale není to jen o nějakém vyčítání. Společně hledáme cestu, jak navázat na závěr podzimu, kdy jsme předváděli dobrý fotbal.

A jak tedy?
Hlavně musíme hrát zodpovědně. Být disciplinovaní vzadu a nepouštět se do bezhlavého útočení. Přesně tohle nás stálo body proti Liberci i v Teplicích.

Rozdal jste hráčům pokuty?
Já osobně ne. Ale je jasné, že vedení klubu je s výsledky nespokojeno, a nějaké sankce tam vznikají… Konkrétnější bych v tomto směru být nechtěl.

A prozradíte, zda jste vy osobně dostal od klubu nějaké ultimátum?
Jak to myslíte? Jestli mě vyhodí, když v sobotu neporazíme Příbram?

Ano.
O ničem takovém zatím nevím. Pokud se mě klub rozhodne vyhodit, je to čistě věc majitelů. Nůž na krku ale nemám. S vedením normálně komunikuji - bavíme se o tom, jak se co nejlépe připravit na další zápasy. Jde nám o budoucnost Plzně.

Již zmíněný sobotní zápas s Příbramí je pro vaše mužstvo extrémně důležitý. Hrajete doma a máte před sebou velkou možnost, jak se odpíchnout k lepším výkonům…
Neřekl bych, že je to utkání extrémně důležité. Máme 22 bodů a předposlední Žižkov jich má 13, pokud dobře počítám… To je velký rozdíl, takže z tohoto pohledu to nijak klíčový zápas není. Samozřejmě si ale uvědomujeme, že jestli zase klopýtneme, mohli bychom se dostat do situace, ve které být rozhodně nechceme. To utkání je důležité především z hlediska psychiky. Věřím, že když s Příbramí uspějeme, vrátí nám to ztracený klid. A s klidem přijdou lepší výsledky.

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.