Sport (Středa, 20. ledna 2021 3:34:16)

Boleslav vydřela v nastavení bod v Olomouci, Teplice smetly Plzeň

V nedělních zápasech 19. kola Gambrinus ligy porazily Teplice tápající Plzeň 3:0. Mladá Boleslav vybojovala bod proti Olomouci, přestože hrála od 17. minuty v oslabení.

V souboji dvou týmů, které na jaře ještě nebodovaly, se utkala domácí Olomouc s Mladou Boleslaví. Hosté po vydařeném podzimu chtěli útočit dokonce na titul, domácí porážky s Jabloncem a Brnem je ale vrátily zpátky na zem. Před zimní přestávkou šestá Sigma zase podlehla shodně 0:1 Spartě a Jablonci.

První velkou šanci měli domácí fotbalisté - Heidenreich se dostal v 10. minutě k hlavičce, kterou z brankové čáry vykopl Sylvestre. Pohroma pro hosty tak přišla až v 17. minutě. Kalina stáhl ve vápně unikajícího útočníka Toleskiho a musel pod sprchy. Z penaltového puntíku se navíc nemýlil špílmachr Olomouce Melinho.

Sigmě nestačila přesilovka ani dvougólový náskok

Ještě hůře bylo Středočechům chvíli před poločasem. Po centru Melinha se k hlavičce v malém vápně dostal Martin Hudec, hosté sice vykopli míč z brankové čáry a gólman Miller dokonce vystihl směr a na míč si sáhl, pomezní rozhodčí už ale balón viděl za čárou. V 51. minutě mohl zvýšit Kobylík, jeho hlavičku zastavilo břevno.

Boleslavi se přesto podařilo i v oslabení vstát z mrtvých. V 77. minutě po nenápadné akci snížil přesnou střelou tvůrce hry Sylvestre a pár vteřin před koncem srovnal po závaru před domácí brankou vytáhlý Rolko. Oba celky si po remíze 2:2 připsaly první body v jarní části Gambrinus ligy.

Sigma Olomouc - Mladá Boleslav 2:2 (2:0)
Branky: 18. Melinho z pen., 44. Hudec - 77. Sylvestre, 90.+2 Pecka. Rozhodčí: Příhoda - Kubáň, Tacina. ŽK: Drobisz, Onofrej - Miller, Papadopulos. ČK: 17. Kalina. Diváci: 4350.
Olomouc: Drobisz - Nuc, Hudec, Škerle, Heidenreich - Kaščák (46. Onofrej), Melinho, Kobylík - Štěpán (70. Janotka), Ordoš, Toleski (84. Doležal). Trenér: Psotka.
Mladá Boleslav: Miller - Kalina, Rolko, Janíček, Mach - Mendy (68. Nečas), Kúdela (68. Procházka), Sylvestre, Poláček (61. Sedláček) - Papadopulos, Pecka. Trenér: Hapal.

Mahmutovič řádil a prohloubil plzeňskou depresi

Severočeši měli týdenní nucenou pauzu poté, co byl jejich zápas v Příbrami odložen pro nezpůsobilý terén. Svěřenci trenéra Plíška byli na fotbal "zdravě nadržení", což dokázali rychlým vedoucím gólem do sítě Plzně.

Už ve čtvrté minutě se výstavní trefou do horního růžku Ticháčkovy branky prezentoval Admir Ljevakovič. Po úvodním teplickém tlaku převzali otěže zápasu hosté, ale ze svých šancí nedokázali vytěžit vyrovnání. Za to Plzeňští zaplatili druhou inkasovanou brankou z kopačky Mahmutoviče, který ve 30. minutě obral o míč Radu.

O sobotním zápase Liberec vs. Příbram čtěte ZDE.

Stejný hráč se radoval ze snadné branky ještě jednou, když v 78. minutě zužitkoval ideální pas před odkrytou hostující svatyni a stanovil konečné skóre na 3:0 pro Teplice. Ambiciózní Plzeň tak na jaře ještě nezískala ani bod při hrozivém skóre 2:8.

FK Teplice - FC Viktoria Plzeň 3:0 (2:0)
Branky: 30. a 73. Mahmutovič, 4. Ljevakovič. Rozhodčí: Hrubeš - Handlíř, Čecháček. ŽK: Ljevakovič, Mahmutovič - Jiráček, Ševinský. Diváci: 3127.
Teplice: Grigar - Vidlička, Klein, Lukáš, Rosa - Ljevakovič (48. Doležal), Matula, Vachoušek (79. Mareš), Stožický - Mahmutovič, Vondrášek (69. Elsamni). Trenér: Plíšek.
Plzeň: Ticháček - Ševinský, Halama (33. Rezek), Navrátil, Limberský - Petržela (56. Mlika), Rada, Horváth, Jiráček - Kolář - Krbeček (72. Varadi). Trenér: Vrba.

Brno nepotvrdilo uloupené body

Po překvapivých výhrách nad Baníkem a Mladou Boleslaví avizoval nový kouč Brna Miroslav Beránek, že bude nejdůležitější, tyto bodové "loupeže" potvrdit domácí výhrou nad nováčkem Bohemians Praha. Mnozí si možná mysleli, že jde ze strany bývalého reprezentačního asistenta o pouhá prázdná slova, nedělní zápas 19. kola mu dal ale za pravdu.

Houževnatý pražský sok totiž ve druhém zápase za sebou vyválčil cenný bod proti favoritovi. Po domácí remíze s mistrovskou Slavií uhráli fotbalisté Bohemians Praha bezbrankovou remízu také na brněnském stadionu. Moravané sice celý zápas tlačili, míč za brankovou čáru ale dostat nedokázali, stejně jako v největší šanci zápasu hostující Dobeš. Ten trefil na čáře stojícího obránce Švejnohu.

1. FC Brno - Bohemians Praha 0:0
Rozhodčí: Drábek - Kordula, Slavík. ŽK: Dvorník, Trousil, Heinz, Švejnoha - Horáček, Fenyk, Novotný. Diváci: 4350.
Brno: Lejsal - Kuncl (46. Střeštík), Trousil (69. Živný), Dvorník, Švejnoha - Heinz, Kalivoda, Mareček, Lira - Došek, Pospěch (58. Šural). Trenér: Beránek.
Bohemians: Belaň - Macháček, Obermajer, Horáček, Turtenwald - Fenyk, Zoubek (73. Eisman), Demeter, Dobeš, Novotný (82. Kropík) - Ibe (90. Biboko). Trenér: Urban.

Jablonec na jaře zatím stoprocentní

Svěřenci kouče Františka Komňackého na jaře dál válí. Pod výhry na hřišti Mladé Boleslavi a domácí s Olomoucí se gólově podepsal navrátilec Tomáš Čížek. Ten ale po zápase se Sigmou opět odešel do Ruska a čekalo se, jak si s jeho odchodem Severočeši poradí.

Poradili. Na půdě potápějícího se Kladna zvítězili 2:1 a po zimní přestávce prošli prvními třemi koly bez ztráty pomyslné kytičky. O výhru se v neděli postarali David Lafata, který využil ideálního pasu do vápna od Hlouška, druhý jmenovaný se pak dokonce trefil sám. Domácí už pouze snížili z pokutového kopu po faulu na Holuba, který proměnil kapitán Ondřej Szabo.

SK Kladno - FK Baumit Jablonec 1:2 (0:0)
Branky:
81. Szabo z pen. - 54. Lafata, 72. Hloušek. Rozhodčí: Franěk - Večeřa, Dobrovolný. ŽK: Szabo - Eliáš. Diváci: 1840.
Kladno: Tesař - Procházka, Beneš, Drsek, Hajník - Cigánek (46. Bartek), Szabo, Strnad, Šisler (77. Holub) - Klinka (62. Zachariáš), Šilhan. Trenér: Hřídel.
Jablonec: Zich - Zábojník, Pavlík, Kučera, Hamouz - Haurdič (78. Michálek), Loučka, Eliáš (84. Krejčí), Hloušek - Klapka (89. Vukovič) - Lafata. Trenér: Komňacký.

Zlín na body v Budějovicích nedosáhl

S nepořízenou odjeli v neděli fotbalisté Zlína z Českých Budějovic, které zvítězily v domácím prostředí v 19. ligovém kole 1:0 zásluhou branky Petra Benáta. Domácí se ziskem tří bodů opět trochu více vzdálili sestupovým příčkám, hosté naopak zůstali poslední.

Co se nepovedlo útočníkům v první půli, na to stačilo v té druhé českobudějovickému Benátovi pouhých sedm minut. V 52. minutě se k němu totiž dostal po Šímově rohu míč a domácí záložník rozhodl utkání střelou po zemi, na kterou nemohl Baránek v brance Zlína zareagovat.

Zlín půl hodiny před koncem prostřídal, do hry pustil kouč hostů Minář Vyskočila se Šmahajem. Přesto se jeho svěřenci dlouho nemohli dostat do vážnější šance na vyrovnání, až sedm minut před koncem našel Dostálek Žůrka a jeho povedený pokus vytáhl gólman Kučera na tyč. Domácí tak sice trochu se štěstím, ale přece vítězství uhájili.

Dynamo České Budějovice - Tescoma Zlín 1:0 (0:0)
Branka:
52. Benát. Rozhodčí: Bílek - Chytil, Košec. ŽK: Žižka, Homoláč - Trubila, Čelůstka, Zbožínek, Rýdel. Diváci: 2427.
Č. Budějovice: Kučera - Riegel, Horejš, Žižka, Leština - Benát, Homoláč, Hílek (48. Hudson), Šíma (89. Mezlík) - Stráský (76. Svátek), Sedláček. Trenér: Tobiáš.
Zlín: Baránek - Malcharek (78. Lukaštík), Kroča, Zbožínek, Čelůstka - Musil (58. Vyskočil), Rýdel, Dostálek, Trubila (58. Šmahaj) - Kroupa, Žůrek. Trenér: Minář.