Sport (Sobota, 23. ledna 2021 2:25:37)

Štěpánek s Berdychem vyhráli čtyřhru a Češi vedou nad Francií 2:1

Čeští tenisté jsou před závěrečnými nedělními dvouhrami blíže k postupu z prvního kola Davis Cupu. Štěpánek s Berdychem porazili ve čtyřhře Llodru s Gasquetem 3:1 na sety.

Před začátkem sobotní čtyřhry v rámci souboje v prvním kole Davis Cupu mezi Českou republikou a Francií v ostravské ČEZ Aréně se notně spekulovalo, kdo se vlastně na kurtu představí.

Štěpánek: S Tomášem se skvěle doplňujeme

Domácí nehrající kapitán Jaroslav Navrátil nakonec poslal do boje své dvě největší hvězdy - Radka Štěpánka s Tomášem Berdychem. Tohle spojení je podle prvně jmenovaného takřka ideální: "Skvěle se s Tomášem doplňujeme. On parádně servíruje, hraje od základní čáry a tlačí to, já mu můžu k tomu nabídnout práci na síti."

Čtyřhru jsme sledovali v ON-LINE reportáži ZDE.

Francouzský šéf Guy Forget dal trochu překvapivě vedle Michaela Llodry důvěru Richardu Gasquetovi na úkor Tsongy, který v pátek "přejel" ve dvouhře Štěpánka.

"Já jsem si myslel, že budou hrát takhle. Po včerejším výkonu proti mně jsme polemizovali, že by mohl Tsongu postavit. Ale to byla jejich věc, to se nás netýká," vykládal po zápase starší z obou českých tenistů.

První dva sety byly rozdílné jako den a noc

Úvodní sada přinesla euforické pocity domácím fanouškům, kteří sledovali poměrně snadný průběh. Již ve čtvrté hře, při svém prvním podání v zápase, neudržel servis Gasquet a předznamenal tak svoje ne úplně ideální účinkování na kurtu. Za pouhých 27 minut získali Češi první set v poměru 6:3.

Průběh toho druhého notně zmrazil ostravské publikum i Navrátilovy svěřence. Od stavu 1:1 na gamy totiž získávali už jen Francouzové, kteří po necelé hodině zápasu srovnali skóre setů.

Rozhodla Gasquetova minela

Klíčový moment třetího dějství a nejspíš i celého zápasu přišel za stavu 5:4 pro domácí při podání Francouzů. Kapitán Navrátil přišel s taktikou "vše na Gasqueta" a vyplatilo se. Hostující hráč při zřejmě rozhodujícím míčku místo tvrdé smeče za síť poslal úder mimo kurt a Češi vzápětí mohli oslavovat vedení.

Při prvním podání soupeře ve čtvrtém setu Berdych se Štěpánkem dokázali smazat nepříznivý stav 0:40 a prolomili Francouzům podání. Bezchybně pak hlídali to svoje a na samý závěr zápasu, tak trochu symbolicky, vzlali servis i nejhoršímu muži na kurtu, Richardu Gasquetovi.

Berdych: Po vítězství sil spíš přibývá

Po dvou dnech tak vedou Češi v prvním kole Davis Cupu nad Francií 2:1 a zítra budou mít dva "matchbally" na vítězství v celém duelu. Ve dvouhrách se na české straně opět představí Štěpánek a po něm Berdych. Únava je prý rozhodně nezastaví. "Když člověk vyhraje, tak člověku sil spíš přibývá, než ubývá. Do zítřejšího utkání mi to určitě hodně pomůže. Teď nás čeká poctivá regenerace," uvedl po sobotním vítězství Berdych.