Krimi (Čtvrtek, 20. února 2020 16:16:51)

Požár Libušína po sedmi letech u soudu, kominíkovi hrozí vězení

Vsetínský soud v úterý začal projednávat požár chaty Libušín na Pustevnách, která před více než pěti lety shořela. Za bezmála stomilionovou škodu podle obžaloby může řemeslník, který zanedbal opravu komínových systémů kulturní památky. Za obecné ohrožení z nedbalosti mu hrozí až osmileté vězení.

Podle obžaloby prováděl v roce 2007 zedník a kominík Pavel Pryszcz (54) kompletní rekonstrukci komínových systémů chaty. Opravu ale prováděli jeho méně zkušení kolegové, o kterých věděl, že nejsou vyučení kominíci.

 

Práci spolupracovníků údajně řádně nezkontroloval, jinak by přišel na to, že jeden z komínů na tuhá paliva nebyl plně zaizolovaný. To bylo podle vyšetřovatelů příčinou zničujícího požáru, který vypukl v noci na 3. března 2014, tedy sedm let po opravě. Za to mu nyní hrozí 8 let vězení.

 

Chata Libušín byla postavená v roce 1899 podle návrhu architekta Dušana Jurkoviče, její interiér byl vyzdobený nástěnnými malbami Mikoláše Alše. Roubenka coby součást areálu Pusteven se v roce 1995 stala národní kulturní památkou.

 

 

Odborníci z Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, které má Libušín ve správě, se rozhodli pro obnovu do původního stavu. Pod dohledem památkářů s ní začali před dvěma lety a stát by měla téměř sto milionů korun. Obžalovaný Pavel Pryszcz dnes svou vinu v úvodu líčení zpochybnil a dál odmítl vypovídat. Hlavní líčení s obžalovaným kominíkem by mělo pokračovat ve čtvrtek.
 

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.