Krimi (Středa, 24. července 2019 0:24:09)

Senior kvůli migraci kácel stromy na koleje, soud mu potvrdil trest

Čtyřletý trest potvrdil v úterý Vrchní soud jednasedmdesátiletému Jaromíru Baldovi. Senior skácel na koleje dva stromy, následně do nich narazily vlaky. U soudu se Balda bránil, že nikomu nechtěl ublížit, ale chtěl jen vyvolat odpor proti migrantům.

Balda dostal čtyřletý trest od Krajského soudu v Praze, teď mu sazbu potvrdil také Vrchní soud. Čtyři roky žádal pro Baldu i státní zástupce a to přesto, že šlo o trest pod dolní hranicí sazby.

 

Baldovi za teroristický útok a vyhrožování útokem hrozilo i 15 let! Vrchní soud mu ale trest zpřísnit nemohl, protože státní zástupce rozhodnutí Krajského soudu nenapadl. Obhájce chtěl přehodnocení činu z teroristického útoku na jiný čin s mírnější kvalifikací, třeba obecné ohrožení.

 

Balda podle soudu předloni pokácel na Mladoboleslavsku na koleje dva vzrostlé stromy. Do nich následně narazily vlaky. Při obou nehodách se naštěstí nikdo nezranil. Balda u Krajského soudu uvedl, že chtěl vyvolat opor vůči migrantům.

 

Na místě tak zanechal vzkazy psané lámanou češtinou, které měly vyvolat dojem, že útok mají na svědomí radikální islamisté. Šířil také výhrůžné letáky.

 

 

 

Znalci u prvoinstančního soudu o Baldovi řekli, že má sníženou příčetnost, v době činu si ale uvědomoval, co dělá. Balda tvrdil, že měl noční můry související s migrací a ve snech imigranti podřezávali Čechům krky.

 

U soudu Balda tvrdil, že jej pobyt ve vězení změnil a otevřel mu oči. Soud ale k jeho argumentaci nepřihlídl. Rozsudek je pravomocný. Balda se podle něj musí také podrobit ambulantnímu psychiatrickému léčení.

 

Reportáž o rozhodnutí prvoinstančního soudu:

 

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.