Krimi (Neděle, 19. května 2019 8:31:21)

Fanoušci Plzně si stěžují na brutalitu policie. Ta jim odpověděla

Víkendový zápas mezi plzeňskou Viktorkou a pražskou Spartou nepřestává budit emoce. Řeč je o dění na tribuně, kde musela zasahovat policejní pořádková jednotka, která vyklidila celý jeden sektor.

"Na konci druhého poločasu došlo k zcela brutálnímu a neadekvátnímu útoku na celý sektor fanoušků ze strany policie," napsal do redakce TN.cz Jaroslav D., který na zápas vyrazil se svým synem.

 

Brutalitu policie má podle něj dokládat video, které natočil jiný fanoušek. "Na videu je zásah zachycen a dle mého tam dochází k absolutnímu porušování pravomocí policie. Nikdo s tím nic nedělá, nikdo se fanoušků nezastane," zlobí se Jaroslav D.

 

Navíc to podle něj není nic nového, protože policie prý fotbalové fandy šikanuje a napadá dlouhé roky, týden co týden.


Záběry ze zásahu policie proti fanouškům Plzně: 

https://www.youtube.com/embed/saprzjJnaH0

 

Část fanoušků v diskuzích s Jaroslavem D. souhlasí o očerňuje policisty. Jiní ovšem namítají, že poté, co hozená světlice vážně zranila ženu, byl zákrok adekvátní, ba mírný.

 

"Naprosto v pořádku - až mírný přístup PČR. Vidím ožralý fans, co nechtějí uposlechnout výzvy policie. Co čekali?" podivuje se například uživatel s přezdívkou Jok3r Stars.

 

 

Redakce devítiminutové video zaslala pražské policii, aby se k vyklizení sektoru plzeňských fanoušku dodatečně vyjádřila.

 

Sporné jsou především dvě situace - ta v čase přibližně 0:45, kde jeden ze zasahujících policistů na první pohled bezdůvodně strká do lidí a máchá jejich směrem teleskopickým obuškem. Totéž kolem času 4:20, kdy se zdá reakce policisty na křik fanouška poněkud přehnaná.

 

Podle pražské policie je ovšem zásah zcela v pořádku. "Po zhlédnutí Vámi avizovaných dvou situací konstatuji, že na nich nevidím nic neadekvátního nebo protiprávního ze strany zakročujících policistů. Jedná se o standardní použití donucovacích prostředků po opakovaných zákonných výzvách, aby lidé opustili sektor, což neučinili," má jasno mluvčí mužů zákona Jan Daněk.

 

Nicméně jedním dechem dodal, že vyklizení celého sektoru je opravdu velmi výjimečné, sám za několik let služby takovou situaci nepamatuje.

 

Jedním z důvodů zákroku policie byla vystřelená světlice, která zranila divačku v sousedním sektoru:

 

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.