Krimi (Středa, 26. června 2019 22:01:15)

U Plzně pošel pes i liška. V oblasti může být travič, varuje policie

Plzeňští policisté varují majitele zvířat i rodiče malých dětí, kteří se v těchto dnech pohybují v lese poblíž areálu Orlík u obce Zruč-Senec, aby byli ostražití. V oblasti totiž v uplynulých dnech uhynul pes i liška. Zvířata se mohla otrávit prudce jedovatým karbofuranem.

O otravě psa se policisté dozvěděli na Nový rok. Zvíře uhynulo i navzdory okamžité pomoci od veterináře. Šestého ledna navíc poblíž za nevysvětlených okolností zemřela také liška.

 

"Vzhledem k okolnostem případu vzniklo podezření, že by se mohlo jednat o intoxikaci karbofuranem, tedy vysoce jedovatou látkou, která je od roku 2008 v celé EU zakázána. Zda se skutečně jedná o uvedenou toxickou látku v současné době policisté prověřují," řekla portálu Krimi Plzeň policejní mluvčí Iveta Kořínková.

 

Pokud se ukáže, že jde skutečně o karbofuran, hrozí tomu, kdo jed v lese nastražil, vězení hned za několik trestných činů - za týrání zvířat, pytláctví a také za přechovávání jedu.

 

 

"Pokud je v důsledku takového jednání usmrcen jedinec takového druhu živočicha, který je zvláště chráněný nebo kriticky ohrožený, dopouští se tím pachatel také přečinu neoprávněné nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami," doplnila mluvčí.

 

Policisté proto varují všechny, kteří se do oblasti vypraví například na procházku, aby byli obzvlášť opatrní a hlídali nejen domácí zvířata, ale také malé děti, které by mohly jed také spolknout.

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.