Krimi (Neděle, 16. června 2019 9:33:17)

Zloděj sběrateli ukradl několik kilo vzácných vltavínů. Prodá je?

Krádež několika kilogramů vltavínů v hodnotě přes 160 tisíc korun vyšetřují policisté na jihu Čech. Neznámý zloděj je odcizil z domu sběratele a podle policie se je nejspíš pokusí prodat.

Zatím neznámý zloděj se vloupal do rodinného domu v Homolích u Českých Budějovic před několika týdny. Dům měl pravděpodobně vytipovaný.

 

"Odcizili bezmála tři kilogramy očištěných a zpracovaných vltavínů, které byly uloženy v krabičkách. Proto je zde vysoká škoda, která přesáhla 161 tisíc korun," shrnul policejní mluvčí Milan Bajcura.

 

Podle policistů není vyloučeno, že se zloděj pokusí hodnotné vltavíny prodat. Mezi zlatníky jsou totiž stále velmi ceněné a žádané.

 

Vltavíny se nachází hlavně na jihu Čech v okolí řeky Vltavy. Jejich původ je spjatý s dopadem meteoritu. Stáří odborníci odhadují na téměř 15 milionů let. I proto tyto minerály kopáči stále nelegálně těží.

 

 

Kopáči riskují nejen tučnou pokutu, ale i vlastní život. Například před čtyřmi lety zemřel muž z Budějovicka, když ho při kopání zavalila hlína. Před několika měsíci padl za nelegální těžbu i trest - soud uložil kopáči dvouletou podmínku.

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.