Krimi (Pondělí, 20. května 2019 12:32:08)

Muž měl policistu po oběšení odříznout. Za vraždu dostal 18 let

Za vraždu olomouckého policisty si Česlav Hurina odsedí 18 let ve vězení. Policistu našli oběšeného na předměstí v únoru 2015, původně policie smrt vyšetřovala jako sebevraždu. Kriminalisté ale zjistili, že šlo o vraždu.

Za vraždu policisty Hurinovi hrozilo 20 let vězení, soudce olomouckého krajského soudu rozhodl o 18 letech za mřížemi. V trestu jsou podle soudce zahrnuty i další trestné činy včetně zpronevěry či vydírání. Rozsudek je zatím nepravomocný.

 

Policistu našli oběšeného za městem v únoru 2015 krátce poté, co po něm začali kriminalisté pátrat. Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) v té době prověřovala podezřelé aktivity policistu a jeho napojení na Hurinu.

 

Hurina měl být policistovým informátorem z podsvětí, což ho ohrožovalo a rozhodl se ho podle policie zbavit. Fingovanou sebevraždu měli naplánovat společně, aby se policista dostal na psychiatrii. Hurina ho měl odříznout, to ale podle policie neudělal a utekl.

 

 

Soud potrestal také policistova kolegu Rudolfa Bajtka, který se šel údajně po něm podívat. Kolegovi ale také nepomohl a podle detektivů odjel s Hurinou. Od soudce dostal tříletou podmínku i za nadržování a křivou výpověď.

 

Podle soudu neexistuje přímý důkaz, Hurinu a Bajtka ale usvědčil řetězec nepřímých důkazů. Případ vyšetřovali policisté nejdříve jako sebevraždu, poté ho ale převzali detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu a začali odkrývat podezřelé okolnosti.

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.