Ekonomika (Úterý, 20. srpna 2019 13:53:51)

Bublina splaskla! Obří airbusy pro 800 lidí už nikdo nechce

Zdá se, že začíná konec velkých letadel. Letecké společnosti začínají šetřit a odříkají zakázky na velká letadla. Vyplatí se jim poslat víc menších namísto jednoho velkého stroje. Kvůli vysokým nákladům na palivo je tak ohrožena i budoucnost největšího dopravního letadla na světě.

Airbus A 380 - dvoupatrový čtyřmotorový proudový letoun - je největší dopravní letadlo světa. Vypadá to, že obrovi, který pojme i přes 800 cestujících, zvoní hrana - velké letecké společnosti šetří. I tak velký gigant, jako jsou aerolinky Spojených arabských emirátů zvažují stornovat objednávky na nové stroje. A zakázky ruší i další letecké společnosti, třeba australský Qantas.

 

Letecké společnosti přecházejí na menší a úspornější letadla. Pro dopravce je levnější poslat dva menší stroje namísto jednoho obřího. Využít se toho snaží americký výrobce letadel Boeing, která už loni začala Airbusu přebírat zakázky.

 

Šetří se nejen ve vzduchu, ale i na zemi. Některá letiště uzavírají terminály, služby nabízejí na menších plochách. Běžnou věcí jsou třeba samoodbavovací kiosky. Společnosti vyhledávají i méně významná letiště.

 

 

 

Překvapující zprávou v době velkých úspor je, že jako bájný fénix z popela má povstat legendární Concorde. Americká společnost slibuje, že brzy vypraví nástupce slavného nadzvukového letadla, jehož éru ukončily rostoucí ceny paliva. Nový typ má být tišší, ekologičtější a hlavně levnější.

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.