Ekonomika (Čtvrtek, 23. května 2019 21:00:17)

Vyplácení dávek se změní! Někdo dostane peníze místo poukázek

Poslanci v úterý podpořili novelu zákona o pomoci v hmotné nouzi ve verzi, kterou odsouhlasil Senát. Někteří lidé, například senioři nad 70 let a invalidé, tak opět místo poukázek dostanou od Úřadu práce dávky v hotovosti. Původní opatření, kdy byly příspěvky vypláceny formou poukázek, totiž podle ministerstva práce a sociálních věcí poškozovalo ty nejzranitelnější.

Nově by měli místo poukázek dostat peníze lidé, kteří jsou klienty zařízení poskytujících pobytové sociální služby, byli celý měsíc ve zdravotním zařízení, soud jim omezil svéprávnost, byl jim přiznán příspěvek na péči ve IV. stupni (úplná závislost), či jim je už více než 70 let.

 

Nárok na peníze místo poukázek budou mít také invalidé s přiznanou invaliditou III. stupně, a v dalších případech, které jsou podle úředníků "hodné závažného zřetele". V hotovosti se pak budou vyplácet i příspěvky na živobytí v případech, kdy částka nepřesáhne 500 korun, protože vyplácení takto malých dávek formou poukázek Úřad práce neúměrně zatěžovalo.

 

Ministerstvo argumentovalo, že v některých případech je vyplácení dávek poukázkami značně finančně neefektivní. V takových případech vydají úřady více na samotnou výplatu dávky, než kolik pak klient dostane.

 

"Administrativní kapacita Úřadu práce potřebná pro výplatu téměř 65 tisíc dávek v objemu téměř 90 milionů korun měsíčně, by byla smysluplněji využitelná ať již pro sociální práci nebo pro cílenou kontrolu zneužívání dávek," poznamenala ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.

 

 

Stávající systém, kdy je část dávek vyplácena formou poukázek, byl zaveden jako prevence zneužívání dávek. Podle ministerstva ale drtivá většina příjemců sociální dávky nezneužívá.

 

"Vycházíme z faktu, že těch, u kterých existuje možnost, že by příspěvek na živobytí nevyužili k zajištění základních životních potřeb, je daleko méně, než těch, kteří tento příspěvek nikdy nezneužívali a ani zneužívat nemohou, protože ten příspěvek skutečně potřebují k zajištění svých základních potřeb," tvrdí Maláčová.

 

 

Podle Maláčové tak opatření dopadla nejvíce na ty nejzranitelnější lidi. A třeba lidé pobývající v zařízeních sociální péče pak nemají čím zaplatit stravu, protože v těchto zařízeních se mnohdy poukázkami platit nedá. "Faktický stav je tedy takový, že většina příjemců dávky nezneužívá. Jsou mezi nimi staří, zdravotně handicapovaní či matky samoživitelky. Velká část pomoci je poskytována na zajištění základních potřeb nezaopatřených dětí," dodala ministryně.

 

Povinně dostávají v poukázkách příspěvek na živobytí všichni, kteří jej v průběhu posledních 12 měsíců pobírají déle než 6 měsíců. V poukázkách jim je od loňského prosince vypláceno 35 až 65 % příspěvku na živobytí.
 

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.