Ekonomika (Pondělí, 20. května 2019 12:32:04)

Platí nová pravidla pro eshopy! Čechy už nebudou diskriminovat

V pondělí 3. prosince vstupuje v platnost nové nařízení Evropské unie, které zásadně upravuje podmínky pro nakupování na internetu. Pro české zákazníky to znamená, že je zahraniční eshopy nebudou moci odmítat jen na základě toho, že žijí v Česku. Stejně tak nebude obchodník moci odmítnout českou platební kartu.

Pro české zákazníky se tak v předvánočním čase otevírají nové možnosti, jak nakupovat vánoční dárky. V platnost vstoupilo nové nařízení EU, které zakazuje tzv. zeměpisné blokování. Toho využívali provozovatelé některých zahraničních eshopů, kdy například zákazníky automaticky přesměrovávali na českou verzi stránek, kde ale zboží nabízeli za jiné ceny, než třeba v původním německém či britském eshopu.

 

Těmto praktikám je teď konec. Češi si tak budou moci porovnat, za kolik nabízejí stejný produkt třeba ve Francii a u nás. Zboží si mohou v zahraničním obchodě i koupit. Obchodník ale nemá povinnost dodávat zboží do všech členských zemí. Zákazníkovi ale musí doručit zboží na adresu v zemi, kde sídlí.

 

Například pokud si český zákazník objedná v rakouském eshopu, může si balíček nechat poslat na adresu svých přátel v Rakousku, případně si jej může vyzvednout na pobočce eshopu, pokud ten takovou možnost nabízí i rakouským zákazníkům.

 

Zeměpisného blokování přitom obchodníci v minulosti hojně využívali. " V roce 2015 zjistil výzkum, že 63 % obchodů neumožňovalo nákupy z jiné členské země EU, takže téměř dvě třetiny zákazníků, kteří chtěli nakupovat v jiné zemi, k tomu neměly přístup. Chceme Evropu bez bariér, což znamená, mimo jiné, i odstraněn bariér při on-line obchodu," uvedl viceprezident Evropské komise a eurokomisař pro jednotný digitální trh Andrus Ansip.

 

 

Obchodník nově také nesmí odmítnout platební kartu nebo bankovní převod na základě toho, že je z jiné evropské země. Zákazník ale musí platit ve měně, kterou eshop přijímá.

 

U elektronických služeb, které nejsou chráněny autorským právem, mají mít zákazníci ke službám stejný přístup bez ohledu na to, v jakém státě EU žijí. Evropská komise uvádí jako příklad klienta z Bulharska, který bude chtít využít internetové úložiště španělské společnosti. Na základě nových pravidel mu společnost nesmí účtovat žádné extra příplatky.

 

Opatření se týká také služeb, které si zákazník chce objednat z ciziny. Česká rodina si tak bude moci koupit třeba lístky do zábavního parku ve Francii s rodinnou slevou, na kterou mají jinak nárok francouzské rodiny.

 

Zboží objednané v zahraničí ale nebude muset být třeba opatřeno českým návodem. Pravidla reklamace se také řídí zákony státu, v němž obchodník podniká.

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.