Ekonomika (Středa, 23. září 2020 8:56:42)

Pylová sezóna je tu! Velký přehled všech ALERGENŮ

Jaro už je za rohem a většina lidí už ho netrpělivě vyhlíží a zjišťuje, kam založili sukně, kraťasy a lehké bundy. Kdo se na oteplení příliš netěší, jsou ovšem alergici.

Jaro je totiž ročním obdobím, kdy se ze zimního spánku probouzejí stromy. květiny a trávy. A pyl ve vzduchu dělá pořádné potíže dospělým i dětským alergikům.


A rozhodně není klid až do dubna nebo dokonce května - řada agresivních alergenů je ve vzduchu už nyní - to se může týkat třeba břízy, olší nebo bojínku.


Alergici by se už proto měli raději vyzbrojit dostatečným množstvím papírových nebo látkových kapesníků, aby je senná rýma nezaskočila. A objednáním se k alergologovi na pravidelnou prohlídku rozhodně také nic nezkazíte.


Pylová sezóna se totiž kvůli mírným zimám neustále rozšiřuje a stává se téměř celoroční. Začíná už na přelomu února a března a končí až v listopadu. Alergici a jejich lékaři tak mají jen krátké období klidu.

Alergie nebo viróza - jak je od sebe správně rozlišit?


Lidí alergických na pyly ze stromů je u nás zhruba zhruba 5 %, ti mají problémy většinou od března do května, 15 až 20 % Čechů je alergických na trávy a obilí.


https://img.cz.prg.cmestatic.com/media/images/640x800/Mar2015/1732749.jpg?81d0


Jejich sezóna začíná nejdřív v květnu, červen je pro ně nejhorší a jejich potíže končí během července. V létě pak přebírají pomyslné žezlo byliny. Ty vadí třem až čtyřem procentům lidí. Dohromady jde o přibližně dva miliony lidí!


I když zhruba u dvou třetin lidí alergie propukne v dětství, většinou do šestého roku, u zbývajících to může být i velice pozdě.Jejich dosud spící geny se mohou probudit klidně až kolem šedesátky.

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.