Ekonomika (Pátek, 3. července 2020 21:17:53)

NOVÝ TEST gumiček na náramky přátelství. Co ukázal?

Rodiče vyděsila zpráva, že se v Británii a Irsku objevily nebezpečné gumičky plné toxických ftalátů. Tyto gumičky jsou totiž velice oblíbené mezi dětmi, které si z nich dělají různobarevné náramky. Organizace Arnika se proto rozhodla otestovat gumičky, které jsou na českém trhu. Tady jsou výsledky!

Gumičky loom bands se staly fenoménem. Takřka všechny děti tato "mánie" postihla a vyrábí jeden náramek či čelenku za druhým. Proto všechny rodiče vyděsila zpráva, že v Británii a Irsku se objevily sady gumiček, které jsou plné ftalátů, pro děti tak velmi nebezpečné.
 

Nezisková organizace Arnika proto otestovala sady gumiček, které jsou k dostání na českém trhu. "Naše měření proběhla rentgenovým spektrometrem, který odhalí obsah jednotlivých prvků - těžkých kovů, bromu nebo chloru. Dokáže tak stanovit, zda jde o PVC či nikoliv. Z těchto měření ovšem nelze usuzovat na přítomnost toxických ftalátů," uvedl vedoucí programu Toxické látky a odpady sdružení Arnika Jindřich Petrlík.
 

https://img.cz.prg.cmestatic.com/media/images/640x800/Sep2014/1685232.jpg?64b0
 

Ačkoliv test Arniky rodiče částečně uklidnil. To nejdůležitější se stále zkoumá, a to zda obsahují ftaláty či nikoliv. "U vytipovaných sad gumiček a jejich doplňků jsme zadali ještě dodatečná měření na přítomnost ftalátů na Vysoké škole chemicko-technologické. Ftaláty se mohou přidávat i do jiných plastů než PVC, ale je to méně pravděpodobná varianta," vysvětlil Petrlík s tím, že silikonové gumičky by ftaláty obsahovat neměly, u syntetického kaučuku je to pak méně jisté.
 

Barevné náramky z gumiček ohrožují zdraví! Jsou v nich ftaláty


Nebezpečné gumičky se zatím objevily jen ve Velké Británii a Irsku. Některé sady gumiček kontrolovaných v těchto zemích totiž obsahovaly toxické ftaláty. "Laboratoř ve Velké Británii objevila ftaláty v přívěscích, které se s gumičkami prodávají," upřesnil tiskový mluvčí Arniky Vratislav Vozník. Ftaláty tam byly v pětsetkrát větším množství než povoluje evropská norma. Její limit je 0,1 procenta hmotnosti výrobku.
 

Další informace o testování oblíbených gumiček najdete ZDE.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Už znáte fenomén Grumpy cat? Tuhle kočku nerozveselí ani Santa Claus

Hit internetu: Rybáři dali svému úlovku cigaretu. A ryba kouří a kouří...

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.