Ekonomika (Pondělí, 9. prosince 2019 20:32:38)

Expert vám radil, jak ochránit vaše děti cestou ze školy

Případ devítileté Elišky z Klášterce nad Ohří, kterou zavraždil neznámý násilník, otřásl snad každým. Co mohou rodiče udělat pro bezpečí svých ratolestí? Na on-line chatu vám odpovídal expert z Linky Bezpečí Jan Kaňák.

Eliška K. zmizela v úterý odpoledne, podle spolužačky ji od školy odvedl neznámý muž. O přibližně 24 hodin později skončilo pátrání poté, co policisté objevili dívčino tělo.


Později kriminalisté zničili naděje všech, kteří se domnívali, že šlo o nehodu nebo nešťastnou náhodu - Elišku totiž někdo zavraždil a nejspíš šlo o útok se sexuálním podtextem.
 

Konečně! Policie ZADRŽELA MUŽE PODEZŘELÉHO z vraždy Elišky!


Rodiče nejen z okolí jsou tak teď pořádně vyděšení a neuklidní se nejspíš dřív, než bude vrah bezpečně za mřížemi. Jak dětem vysvětlit nebezpečí kontaktu s cizími lidmi? V kolika letech je to nejlepší a jakou formou to udělat?
 

On-line rozhovor

Rozhovor s expertem z Linky Bezpečí

20:49
maminka
Dobrý večer, myslíte že by bylo dobré své děti otestovat v tom, zda se nechají zlákat do auta? Pořád nad tím přemýšlím ale nechci dětem způsobit nějaké trauma, nebo v nich vyvolat strach. Ale myslím že furt lepší tak, než aby k tomu došlo. Děkuji za odpověď děti mám 3 4 roky, 8 let a 9 let
20:49
Jan Kaňák, Linka Bezpečí
Jan Kaňák Jan Kaňák
Pěkný večer, moc díky, že nad tím přemýšlíte. Mě se to jako vhodné nezdá, především jak z důvodu toho, že to může vyvolat strach, šok atp. ale taky proto, aby pak následně podobnou situaci nebraly děti opět jako test. Něco málo, jak postupovat, jsem psal výše a je určitě OK zavolat na Rodičovskou linku a tam se poradit. Zítra jsou na telefonu od 9:00 do 15:00 a můžete tam probrat i to, jak konkrétně Vašim dětem dát vědět, že existují jistá nebezpečí, o kterých by měly vědět a jak se jim případně vyvarovat. Mějte se hezky a málo starostí jak Vám, tak dětem, přeji Honza Kaňák
20:47
Jana V.
Dobrý večer, mám sedmiletou dceru a moc by mne zajímala rada, co mám své dceři konkrétně říct, jak by se měla zachovat, pokud by ji oslovil, nedejbože obtěžoval cizí člověk? Má prostě utéct, nebo začít křičet, nebo co je vlastně nejlepší "obrana"? Děkuji za odpověď.
20:47
Jan Kaňák, Linka Bezpečí
Jan Kaňák Jan Kaňák
dobrý večer Jano, doporučuje se *) k nikomu cizímu nechodit na dosah ruky *) když chce někdo poradit s cestou (ukázat ji, nabízí svezení) tak instruovat dítě, ať řekne, že neví, ať se zeptá někoho dospělého *) od cizího si nikdy nic nebrat *) pokud zažije dítě něco divného, či něco z čeho má strach, tak aby vědělo, že je vhodné to říct doma *) informovat dítě o situacích, které mohou nastat ohledně lákání a požádat je, aby Vám děli vědět, pokud by se jim nebo jejich kamarádům něco takového stalo *) rozhodně utíkat ideálně k někomu dospělému *) v případě volání o pomoc se vyplatí, aby děti oslovovali někoho konkrétně, např. Prosím pane v tom modrém klobouku atp. Je to z důvodu toho, že prosté zavolání o pomoc má menší šanci na "úspěch". Jev je v sociální psychologii popisován jako efekt přihlížejícího - bystander effect, kdy se jakoby odpovědnost za zásah rozptýlí mezi přihlížející a kolem jsoucí lidi a hrozí, že nezasáhne nikdo Mějte se hezky a snad ty rady nebudete potřebovat Honza Kaňák
20:42
k.
Dobrý den chtěla jsem se zeptat jestli když zavolám na linku bezpečí-můžu si s nimi poradit třeba i o tom jak se venku případně bránit (nebo jak se chovat v konkrétní situaci která by mohla nastat) a pod. ? a zůstanu já i mé číslo v utajení? děkuju jsem moc ráda že jsou lidi kteří se snaží jiným maximálně pomáhat :)
20:42
Jan Kaňák, Linka Bezpečí
Jan Kaňák Jan Kaňák
pěkný večer k., linka bezpečí slouží dětem a dospívajícím do 17 let včetně a studentům a studentkám do 25 let včetně. Takže pokud spadáte věkově, tak se na nás obrátit určitě můžete. Linka bezpečí ctí jak zásadu anonymity, tak zásadu důvěrnosti, což značí, že se nám nemusíte představovat. My zároveň nevidíme telefonní čísla, ze kterých je nám voláno. Zásada důvěrnosti pak znamená, že bez souhlasů klientů a klientek nevynášíme jejich příběhy mimo zdi Linky bezpečí. Jistou výjimkou jsou na životě ohrožení volající, ale to je na další vysvětlování, kdyby Vás to více zajímalo, tak na webových stránkách linky bezpečí je formulář http://www.linkabezpeci.cz/fungovani-linky/pochvaly,-stiznosti/ jen, prosím, vyplňte e-mail, na který Vám máme odpovědět. Díky za Vaši radost nad tím, že pomáháme :) hezky se to čte Mějte se co nejlépe to půjde Honza Kaňák

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.