Ekonomika (Úterý, 7. července 2020 20:22:05)

KAPESNÉ vychovává! Třetina rodičů ale dětem peníze nedává

Kapesné je podle psychologů výchovná věc! Děti se naučí, jak zacházet s penězi, a slouží jim pro první orientaci ve světě financí. Podle průběžných výsledků naší ankety ale třetina rodičů dětem nedává vůbec žádné kapesné.

Anketa

Proč nedáváte svým dětem kapesné?

Hlasovalo 684 lidí.
Kapesné však jako téma vzbudilo velkou vlnu emocí. Názory rodičů na to, zda ho děti mají dostávat, se různí. Z předběžných výsledků naší ankety, kdy hlasovalo 2404 čtenářů, ale vyplývá, že 32,6 % rodičů nedává svým dětem týdně žádné kapesné.Do 100 korun za týden dává peníze svým dětem 34,4 % čtenářů, 9,7 % čtenářů věnuje svým dětem kapesné mezi 100 až 200 korunami.

 

VELKÝ PŘEHLED CEN: Kolik kde stojí výbava školáka?


Dvě stě až čtyři sta korun dostává 6,6 % dětí respondentů. Pouze 6,1 % potomků čtenářů TN.cz dostává do 500 korun týdně jako kapesné. Více než 500 korun dává dětem 10,60 % čtenářů. Z ankety tedy vyplývá, že dvě třetiny rodičů svým dětem nějaké peníze, se kterými mohou naložit podle vlastního uvážení, dává. Odborníci se shodují, že je to jedině dobře. Kapesné u dětí rozvíjí povědomí o tom, jak zacházet s penězi. 

 

Zeman zahájil školní rok. Rodiče by vám měli koupit tablety, řekl

 

"Je to skvělá výchova k finanční gramotnosti, dítě se naučí, že finanční zdroje jsou omezené. Ideální je, když rodiče hlídají, za co dítě utrácí, aby se zároveň naučilo i spořit," sdělila pro TN.cz dětská psycholožka Martina Viewegová z Psychoterapie Anděl.

Anketa

Jaké kapesné dáváte svým dětem týdně vy?

Hlasovalo 3705 lidí.


Kolik peněz by dítě mělo dostat týden? To je hodně individuální záležitost. Výše týdenního kapesného závisí na věku školáka a finančních možnostech rodiny. Je potřeba přihlížet k tomu, jaké reálné náklady vaše dítě může mít.

ČTĚTE TAKÉ:

Účet průměrného teenagera: Měsíčně 5000 Kč za módu, 500 Kč za kosmetiku. Kdo to tak má?
Jak si vystačit s kapesným

Míša Mauerová o dětech: Razím metodu cukru a biče

Kapesné pro děti u nás a našich sousedů: Kdo je největší škrt?

České děti vs. drogy a alkohol: Už 11letá mrňata kouří cigarety!

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.