Ekonomika (Pátek, 3. července 2020 21:16:00)

KAPESNÉ: Kolik peněz dostává vaše dítě? Je to moc? Nebo málo?

Mají děti dostávat kapesné? Psychologové se shodují, že je výchovné, ale jeho výše musí být přiměřená věku dítěte. Jak děti poučit, aby s penězi uměly zacházet? Čtěte.

Kapesné dítěti dává možnost prvotní orientace ve světě dospělých a určitou dávku nezávislosti. Poprvé musí udělat rozhodnutí, co si koupit, a že nemůže mít vše. Navíc se u něj už v útlém věku díky kapesnému podporuje orientace ve světě peněz. 

Anketa

Jaké kapesné dáváte svým dětem týdně vy?

Hlasovalo 3705 lidí.

To potvrzuje i dětská psycholožka Martina Viewegová z Psychoterapie Anděl: "Je to skvělá výchova k finanční gramotnosti, dítě se naučí, že finanční zdroje jsou omezené. Ideální je, když rodiče hlídají, za co dítě utrácí, aby se zároveň naučilo i spořit."

 

Dítě je třeba naučit, že člověk dostává pravidelný příjem. Když kapesné utratí za bonbony, tak že už nic nedostane. "Zároveň je třeba naučit dítě zacházet i s penězi, které dostává jako bonus od babiček nebo za narozeniny," sdělila psycholožka. 

 

Kolik peněz dát dítěti za týden?

 

Výše týdenního kapesného závisí na věku školáka a finančních možnostech rodiny. Žáci prvního stupně kapesné většinou utratí za limonády a sladkosti, takže nepotřebují mnoho peněz. Čím jsou starší, tím ale přibývá zájmů, a tak i výdajů. "Vždy je třeba přihlížet k tomu, jaké reálné náklady to dítě může mít," dodala Viewegová. 

 

SMÍCH, PLÁČ A OBAVY: Prvňáci poprvé ve škole! Posíláte fotky!

 

Od patnáctých narozenin dítěte je třeba myslet na to, že už si může přivydělat pomocí brigády. Když už je dostatečně rozumné, může si vydělané peníze ukládat na účet v bance. Dítě tak dostane povědomí o opravdovém finančním trhu a naučí se používat kreditní kartu. Je ho ale třeba poučit, že by se nemělo zadlužit. Zároveň je třeba mu vysvětlit, co jsou to úroky, poplatky za bankovní služby a tak dále. 

 

O penězích dítě doma slyší odmala. Neustále je svědkem, že rodiče řeší finance, proto je třeba ho do této záležitosti zasvětit co nejdříve a nejzodpovědněji. 

 

ČTĚTE TAKÉ:

České děti vs. drogy a alkohol: Budete koukat, co zjistil průzkum!
Účet průměrného teenagera: Měsíčně 5000 Kč za módu, 500 Kč za kosmetiku. Kdo to tak má?
Jak si legálně přivydělat i ve školním roce
Jak si vystačit s kapesným
Rodiče, připravte si peněženky na kapesné!

Míša Mauerová o dětech: Razím metodu cukru a biče

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.