Ekonomika (Úterý, 7. července 2020 21:07:21)

Jak si zabezpečit domov před odjezdem na dovolenou? RADY a TIPY

Před odjezdem na dovolenou bychom rozhodně neměli podcenit zabezpečení bytu či domu a předejít tak případnému řádění zlodějů. Jak na to?

Majetková kriminalita je nejrozšířenějším druhem kriminality. Právě proto bychom měli zabezpečení našich domovů a majetku věnovat zvýšenou pozornost. Obzvlášť pak v období, kdy své domovy opouštíme na delší dobu v rámci dovolené.

 

Zabezpečení

 

Vykradení bytu nebo domu můžeme předejít volbou a instalací vhodného zabezpečení. Základem jsou dveře s bezpečnostním zámkem. Vybírat bychom měli pouze prověřenou zabezpečovací techniku, která má certifikát.

 

Na trhu jsou dostupná různá zabezpečovací zařízení, bezdrátové alarmy, kamerové systémy, které v době naší nepřítomnosti hlídají náš majetek. Tyto systémy lze napojit na centrálu, která v případě vniknutí lupiče vyšle pracovníka bezpečnostní agentury, aby situaci vyřešil. Monitorovací systémy včetně kamer můžeme mít napojeny na náš mobilní telefon, na který nám v případě spuštění alarmu přijde zpráva (v některých případech i včetně aktuální fotografie pořízené kamerou). Vše tak můžeme mít neustále pod dozorem.

 

Pojištění domácnosti

 

Majetek se vyplatí chránit různými druhy zabezpečení. Dům i byt můžeme chránit bezpečnostním systémem i vhodnou pojistkou. V rámci pojištění domácnosti můžeme pojistit nejrůznější vybavení domu či bytu. Nejčastěji jde o finanční hotovost, šperky, výpočetní techniku a další hodnotnou elektroniku.

 

Co dělat při vykradení bytu nebo domku?

 

Co všechno vypnout před odjezdem na dovolenou
• TV, hi-fi, video, CD-DVD přehrávače, počítače,
• kotel, sporák, trouba, klimatizace,
Co rozhodně nevypínat
• alarmy, venkovní osvětlení na fotobuňku, topení v době zimní dovolené (ideálně nechat vytápět na cca 16°C), lednice a mrazák, vzduchová filtrace v akváriu, topení v teráriu, apod.

 

Zamykat

 

Při každém odchodu z bytu či domu je nezbytné zavřít všechna okna a zamknout všechny dveře. Náhradní klíče bychom po odchodu neměli v žádném případě nechávat u domu.

 

Neupozorňovat na nepřítomnost

 

Pokud jedeme na dovolenou, neměli bychom o naší nepřítomnosti informovat více lidí, než je nezbytné nutné. Rozhodně bychom neměli o našem odjezdu informovat cizí lidi prostřednictvím vzkazů na dveřích nebo na sociálních sítích.

 

Nevystavovat cenné věci

 

Krádeži můžeme předejít i díky úplným maličkostem. Stačí večer zatahovat závěsy, aby nebyla z okna vidět nová drahá televize. Veškeré vystavené věci jsou pro zloděje lákadlem.

 

Přehledný pozemek

 

Prevencí případného vloupání může být také dobře udržovaný a přehledný prostor před domem. Zloději „pracují“ raději po tmě a ve skrytu, proto je vhodné pozemek udržovat upravený, zastřihávat stromy a zahradu opatřit osvětlením s pohybovým čidlem, které udrží prostor dostatečně přehledný i v noci.

 

Dobré vztahy se sousedy

 

Při ochraně domácnosti se nám mohou hodit i přátelské vztahy se sousedy, kteří vám v případě nepřítomnost vyzvednou poštu z přeplněné schránky (což je jeden z jasných signálů naší nepřítomnosti) a občas zkontrolují, zda se kolem domu netočí někdo podezřelý.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Hvězda Ulice Ullrichová o létě: Dovolenou bude trávit u holky svého ex

Vlaďka Erbová na dovolené: Ukázala dokonalé tělo

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.