Ekonomika (Pondělí, 23. září 2019 7:10:22)

Chystáte se pěstovat balkonové letničky? Poradíme, jak na to!

Chcete si ozdobit balkon květinami a nevíte jak na to? Přečtěte si zásadní postupy, které je při pěstování letniček potřeba dodržovat.

Balkonové letničky můžete pěstovat několika způsoby. Ta jednodušší varianta je, že si v zahradnickém centru koupíte předpěstované květiny v květináčích a doma si je rovnou přesadíte do připraveného truhlíku.


Další varianta je, že si přibližně v dubnu koupíte malé rostlinky v takzvaném paku neboli sadbovačích. Ty je ale ještě potřeba před sázením do truhlíků dopěstovat. Takové sazeničky květin potřebují dostatek světla a vláhy, aby jim dobře rostly kořínky. Důležitá je také teplota, která by se měla pohybovat mezi 10 až 15 stupni. Ideální místo na pěstování těchto rostlinek jdou skleníky nebo zimní zahrady. 


POSÍLEJTE FOTKY vašich muškátů! RADY A TIPY od zahrádkářů

Rostlinky si můžete také vypěstovat od úplného základu, tedy ze semínek. Tento postup je ale velmi náchylný na teplotu, vlhkost a světlo, proto začátečníkům doporučujeme zakoupit rostlinky předpěstované. 


Ideální doba pro sázení rostlinek do truhlíků je přibližně 15. května, kdy už nehrozí mrazíky. V případě, že máte jistotu, že se teploty pod nulu už nedostanou, můžete květiny vysadit na balkon dříve. 


Jako půdu pro rostliny je vhodné zvolit substráty určené přímo pro balkonové květiny, které můžete odlehčit přidáním perlitu. Tyto směsi ale neobsahují dostatek hnojiva, proto je nutné ho de země přidávat. Jaký poměr zvolit, najdete na etiketách obalu hnojiv. Pro čerstvě zasázené květiny platí, že by se měly hnojit nejdříve po jednom až dvou týdnech, aby si stihly na novou půdu zvyknout. 

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.