Ekonomika (Pondělí, 23. září 2019 7:06:53)

Rádce na zahradu: Jak správně zasadit stromy a jak o ně pečovat? VIDEO

Doba na výsadbu nových ovocných stromků je velmi krátká. Pokud jste to letos nestihli, ale vůbec nevadí. Proč? Existují totiž varianty, které se dají sázet po celou sezonu. Přečtěte si rady, jak se o stromky starat a jak je sestříhat a vysadit.

Chtěli jste si vylepšit svoji zahrádku ovocnými stromky a zjistili jste, že už je pozdě? Nemusí být. Speciálně upravené rostliny jde ale sázet i mimo tuto dobu. "Doba na vysázení prostokořených sazenic je velice krátká a někteří pěstitelé je nestihnou vysadit. Proto vyvinuli alternativy, takzvané rostliny v květináči či v pěstebních kontejnerech. Tyto stromky mají tu výhodu, že se dají sázet celý rok," vysvětlil Lukáš Hájek ze Zahradnictví Chládek.
 

Ačkoliv je můžete vysadit prakticky kdykoliv, musíte se o ně pořádně starat. "Jdou sázet celý rok, ale je třeba dbát na správnou zálivku, ukotvení a hnojení, aby stromek neuschnul. Takto lze pěstovat velké množství různých druhů - meruňky, broskve, třešně, slivoně, višně, jabloně a další. Přesto sortiment není tak velký jako u prostokořených," říká Hájek.
 

Nově vysazené stromky také musíme zastřihnout, aby se nám na zahrádce pěkně rozvětvily do krásy. "Některé stromky se musejí ostříhávat víc a některé méně. Pokud chceme pěstovat stromek s dutou korunou, musíme ho sestříhat. Nejdříve si určíme výšku kmínku a kde budou začínat kosterní větve. Ze spodu ostříháme většinu větví, až do výšky, kterou potřebujeme. Necháme si pět až šest výhonů a zbytek odstraníme. Tím nám to vytvořilo dutou korunu," popisuje Hájek.
 

Čas pro bylinky je tu! Jak je vysadit a jak o ně pečovat?


"Je potřeba sestřihnout i postraní větve na očka ven. Tím posílíme korunu, aby šla do strany. Střih uděláme zhruba centimetr nad očkem. Potom můžeme stromek vysadit, je třeba dbát na to, abychom ho správně přikulovali. Stromku při výsadbě prospěje kravský nebo koňský hnůj," uzavřel zahradník.

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.