Ekonomika (Pondělí, 23. září 2019 7:04:28)

Konečně dobrý nápad z EU! Chystá se levnější volání

Nad roamingem se smráká! Evropský parlament by totiž měl ve čtvrtek schválit balík zásadních předpisů, podle kterého by si operátoři neměli účtovat roaming od konce roku 2015. Volání i SMSky by nás pak po celé Evropě vyšly na stejnou cenu jako u nás.

Už za necelé dva měsíce se konají volby do Evropského parlamentu a europoslanci se na poslední chvíli snaží ulovit i nějaké ty body u voličů. Budou proto schvalovat ještě minimálně 220 zásadních rozhodnutí. Jedním z nich je i zrušení roamingu od konce roku 2015, píší středeční Hospodářské noviny.
 

S návrhem na zrušení roamingu místopředsedkyně komise pro digitální agendu Neelie Kroesová argumentuje tím, že až 94 procent lidí výrazně omezuje v zahraničí telefonování a vypíná mobilní internet. Operátoři ale namítají, že ztráta příjmů z roamingu může ohrozit výstavbu nových sítí.
 

Sjednocenými cenami pro celou Evropu ale už přichází někteří operátoři. Například německý virtuální operátor řetězce Aldi nabízí zákazníkům volání v celé Evropě jen za tři koruny, až dosud to přitom bylo 7,45 koruny, upozorňují Hospodářské noviny.
 

Zatímco v případě roamingu panuje na půdě Evropské unie shoda, složitější jednání bude ohledně datových služeb.

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.