Ekonomika (Středa, 8. července 2020 0:16:32)

Češi nemají dostatek hořčíku. Patříte mezi ně? OTESTUJTE SE!

Ze studií to vyplývá jasně, Češi jsou obézní, málo se hýbou, jedí nezdravě a nekvalitně a nedodržují pitný režim. A každý třetí Čech také trpí nedostatkem hořčíku.

Nedostatek hořčíku v české populaci prokázala studie Centra pro výzkum a vývoj Lékařské fakulty UK a Fakultní Nemocnice v Hradci Králové. To pod vedením renomovaného odborníka na výživu Prof. MUDr. Zdeňka zmapovalo bilanci hořčíku v lidském organismu.

 

Výsledky jsou alarmující – studie ukázala, že téměř 30 % osob trpí deficitem magnesia. Přitom hořčík je pro fungování našeho těla nepostradatelný a jeho vliv na naši kondici je blahodárný.

 

Nedostatek hořčíku život znepříjemní

 

Asi neznámějším symptomem nedostatku hořčíku jsou svalové křeče, především v nohách. Mezi další závažné projevy patří nespavost, bolesti hlavy, zácpy, únava, srdeční arytmie, náchylnost ke stresu a v neposlední řadě snížená schopnost soustředění a zhoršená funkce centrálního nervového systému.

 

Magnesium je v organismu nepostradatelné také pro získávání energie a procesy, které s přeměnami energie v těle souvisí, podílí se na funkci svalů, nervové tkáně, tvorbě bílkovin nebo třeba na přenosu nervového vzruchu. Hořčík je důležitý už v prenatálním období pro správný růst plodu a kostry dítěte. I proto je jeho dostatek tolik důležitý pro těhotné a kojící ženy.


Proč je magnesia nedostatek?

 

Na nedostatku hořčíku napříč naší populací se podílí nešetrné postupy při pěstování plodin (chemická hnojiva snižují schopnost rostlin přijímat hořčík z půdy) a mnohdy nešetrné zpracování potravy. Velkou roli pak hraje také skladba našeho jídelníčku. Jíme příliš mnoho potravin bohatých na tuky a cukry a naopak příliš málo ovoce a zeleniny. Hladinu hořčíku v našich organismech snižuje i konzumace alkoholu a kávy, nebo některých léků, například antikoncepce.

 

Otestujte se!

 

Patříte mezi ty, kteří nedostatkem magnesia již trpí, anebo jsou jím ohroženi?


Zodpovězte několik otázek o vašem životním stylu a otestujte se pomocí hořčíkové kalkulačky.

 


Nedostatkem hořčíku pravděpodobně trpíte pokud:


• Pijete hodně kávy (víc než 3 šálky denně) a nedodržujete pitný režim.
• Dopřáváte si několik skleniček alkoholu několikrát v týdnu.
• Jíte pravidelně tučná jídla, naopak nejíte moc ovoce, zeleniny, luštěnin či ořechů.
• Máte vyšší hodnoty BMI.
• Trpíte cukrovkou, máte často svalové křeče (především v nohách), cítíte se dlouhodobě unavení, ve stresu, trpíte nespavostí.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

5 potravin, které cpete do lednice a přitom tam nepatří

Co také najdete v jídle z fastfoodu? Do hamburgerů se přidává celolóza!

Tip pro vaše zdraví: Nezatracujte margaríny, prospívají vám!

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.