Ekonomika (Čtvrtek, 26. listopadu 2020 14:06:09)

Firmy častěji vyhledávají pronájem menších kanceláří na kratší dobu

Firmy se v současné ekonomicky nejisté době nechtějí vázat, a proto častěji vyhledávají pronájmy kancelářských prostor na kratší dobu. Stačí jim rovněž menší prostory, které jsou navíc ochotni sdílet s dalšími, uvedla v úterý poradenská společnost DTZ.

"I když registrujeme vyšší poptávku po menších kancelářích než v minulosti, vliv na růst jejich podílu na celkovém objemu transakcí má absence velkých pronájmů. Poptávka vychází zejména z oblastí poradenských a obchodně-výrobních společností, které následují finanční sektor a IT," říká Pavel Domalewski, šéf oddělení Landlord Representation v poradenské společnosti DTZ.

 

Dodal, že zejména nově založené společnosti volí – také s ohledem na provozní náklady – spíše starší objekty, sdílené prostory jako je The Hub nebo prostory spojené s výrobou, showroomem či skladem.

 

Podle společnosti DTZ nastal předloni zlom v poptávce po kancelářích do 100 metrů čtverečních. "Zatímco v letech 2008 až 2010 tvořil jejich podíl na celkovém počtu transakcí pouze 16 procent, v roce 2011 se vyšplhal až na 21 procent, vloni dosáhl pětiny a první měsíce letošního roku nasvědčují dalšímu posilování této poptávky," poukázal na vývoj statistik Pavel Domalewski.

 

Výhodu na trhu podle něho aktuálně mají především projekty s nabídkou pro menší nájemce, které jsou schopny zajistit kancelářské prostory už od 20 metrů čtverečních.

 

"Častým benefitem vyžadovaným menšími nájemci či začínajícími firmami, které se nejsou ochotny vázat na obvyklou dobu nájmu tří až pěti let, jsou zařízené kanceláře a kvalitní servis související s provozem administrativních prostor," doplnila Lenka Šindelářová, vedoucí oddělení Research & Consulting v DTZ.

 

Ta tvrdí, že firmy citlivě reagují na nejisté výhledy ekonomiky. Snižují se nároky na plochu, nikoliv na služby. Například konferenční místnost jsou ochotny sdílet s dalšími a platit ji na hodinové bázi. "Firmy nechtějí závazky, ale flexibilitu," shrnula závěrem Šindelářová.

 

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.