Ekonomika (Čtvrtek, 26. listopadu 2020 14:00:54)

Dovolená se psem v cizině, to jsou nervy a drahota

Rozhodnete se, že vezmete svého psího mazlíčka na dovolenou do zahraničí? Tak si připravte pevné nervy a dostatek peněz. Povinností, které musíte splnit před odjezdem, je více než dost, především nesmíte zapomenout na cestovní doklady.

První podmínkou pro cestování je identifikace psa. To platí pro psy s průkazem původu i bez něho. Uznávaným způsobem identifikace je mikročip, obstará ho veterinář. Ten takto označenému zvířeti vydá pas. Doklad je označen kódem země - pro Českou republiku písmena CZ - a pořadovým číslem přiděleným Státní veterinární správou ČR. Dokument současně nahrazuje očkovací průkaz, jsou v něm uvedené všechny potřebné informace o provedeném očkování, odčervení a jiných vyšetřeních.

 

Při výjezdu do zahraničí musí být pes očkovaný proti vzteklině. Toto očkování je povinné od tří měsíců. Pokud chce vycestovat majitel s mladším zvířetem, které ještě není očkované, musí mít speciální povolení. Přesto jsou země, které cestování s takovými mláďaty nepovolují, jsou to Itálie, Kypr, Lotyšsko, Polsko, Francie, Španělsko.

 

Kromě těchto obecných podmínek si některé státy stanovily speciální, které musejí majitelé čtyřnohých miláčků splnit. Pokud chtějí cestovat do Velké Británie, Irska, Švédska a na Maltu, musejí doložit sérologické vyšetření na vzteklinu u svých psích přátel. Je to změření hladiny protilátek proti vzteklině v krvi. Vyšetření může provádět jen schválená laboratoř (v Česku je to Státní veterinární ústav Praha). Pozor, je to velmi časově náročná záležitost.

 

Vyšetření se provádí nejdříve 30 dní po očkování. Při vstupu do Velké Británie, Irska a na Maltu musí být sérologické vyšetření provedeno minimálně šest měsíců před vstupem do těchto zemí. Pro vstup do Švédska je nutné, aby vyšetření bylo provedeno alespoň o 120 dní dříve, ale zároveň nesmí být starší 365 dní!

 

Finsko zase požaduje ošetření proti echinokokóze, které se musí udělat 24 až 48 hodin před vstupem do země. Veterinář ho musí přesně zaznamenat do pasu, a to včetně data a hodiny ošetření, názvu přípravku a výrobce. Nesmí být starší než 30 dnů před vstupem do země.

 

Anketa

Berete s sebou svého psa na dovolenou, nebo ho necháváte doma?

Hlasovalo 93 lidí.

Velká Británie, Irsko a Malta také vyžadují 24 až 48 hodin předem ošetření proti klíšťatům. Majitelé ovšem nesmějí použít antiparazitární obojek. Ošetření se musí zaznamenat do pasu a musí tam být opět uvedená hodina a den, včetně názvu přípravku a výrobce.

 

V případě Chorvatska, nejčastějšího dovolenkového cíle Čechů, do země nesmějí psi plemena pitbull apod., kteří nejsou zapsáni v registru Mezinárodního kynologického svazu (FCI).

 

Pro cestování se zvířetem mimo území EU musí být splněny dovozní podmínky platící pro konkrétní "třetí" zemi a liší podle nařízení jednotlivých zemí. Informace dostane zájemce na veterinárních klinikách, krajských veterinárních správách a také na internetových stránkách Státní veterinární správy ČR (www.svscr.cz)

 

Kolik stojí ošetření psa před cestou do zahraničí

 

Odčervení: 50 až 250 korun

Ošetření proti blechám a klíšťatům: 100 do 800 korun

Očkování proti vzteklině: 150 až 400 korun

Kompletní očkování: 500 až 2000 korun

Vydání pasu a očipování: 500 až 1500 korun

 

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.