Domácí + politika (Čtvrtek, 26. listopadu 2020 13:44:21)

Nemáte na nájem kvůli lockdownu? Smůla, můžete přijít o bydlení

Kvůli opatřením proti koronaviru a ztrátě práce neměla část obyvatel v České republice na jaře, jak zaplatit nájem. Vláda tehdy přijala program o ochraně nájemníků, který tento problém řešil. Pronajímatel nesměl nájemníka vyhodit, pokud nebyl schopen platit. V současné době takový program ale neexistuje.

O odložení platby nájemného mohl v létě požádat kdokoli, kdo v důsledku mimořádných vládních opatření přišel o příjem, nebo jeho část. Nájemník však výpadek příjmu musel doložit potvrzením od úřadu práce. Pokud toto potvrzení předložil, tak s ním pronajímatel nemohl rozvázat smlouvu a vyhodit ho z bytu.

 

Žadatelé, kteří při jarní vlně po odložení nájmu požádali, musí nájemci splatit dluh nejpozději do konce letošního roku. V současné době však nic takového neplatí. Například většina nájemců je přitom při placení nájemného závislá na práci a výplatě, o kterou opět kvůli opatřením přišla.

 

 

"Na začátku pandemie byl udělaný program, který chránil toho nájemníka. V současné chvíli jsem ale nezaregistrovala, že by něco takového přišlo v platnost. Navíc by to byl další problém pro stranu pronajímatelů “ informovala právnička Lucie Kolářová.

 


Co se týče vztahu mezi nájemníkem a pronajímatelem, tak v současné době tedy platí stejné podmínky, jako kdyby nouzový stav nebyl. O odklad splátek nájmů ale v létě velký zájem nebyl. Podle Úřadu práce o něj požádalo jen 56 lidí. Redakce TN.CZ se s dotazem, zda-li se chystá podobný program i v současném stavu, obrátila na ministerstvo pro místní rozvoj, bohužel zatím bez odpovědi.


Pronajímatelé bytů dostanou možnost pokutovat nájemníky. Podívejte se na reportáž televize Nova:

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.