Domácí + politika (Sobota, 24. října 2020 8:10:12)

Výzva českých vědců: Nehrajme ruskou ruletu, může zemřít 15 tisíc lidí

Po internetu od středy koluje výzva předních českých vědců týkající se sílící epidemie koronaviru u nás. Odborníci apelují na Čechy, aby brali situaci velmi vážně, jinak prý hrozí, že do konce roku zemře na Covid-19 až 15 tisíc lidí.

"V pondělí 12. 10. byl rekordní počet nově hospitalizovaných, a to téměř 400. Od začátku září do dnešního dne kopíruje s naprostou přesností exponenciální růst. Exponenciálně roste i počet kritických případů a zároveň exponenciálně roste počet nakažených lékařů a sester. Toto vše znamená, že opatření zavedená v průběhu září nefungovala nebo spíše nebyla dodržována tak, aby fungovala," píše se hned na začátku dokumentu, pod kterým je mimo jiné podepsaný hlavní epidemiolog IKEM Petr Smejkal, rektor ČVUT Vojtěch Petráček nebo šéfka úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová.

 

Zhoršující se situace je důvod, proč se vědci spojili - aby důrazně varovali před nadcházejícím rizikem. Hned několik nezávislých modelů a předpovědí prý ukazuje řadu blížících se problémů.

 

 

"Téměř jistě se blíží přetížení zdravotního systému, u malých nemocnic v horizontu dní, u velkých v horizontu týdnů. Jako důsledek bude omezena i standardní zdravotní péče. Pokud nedojde k dramatické změně chování, může mít dle našich odhadů epidemie 5 tisíc až 15 tisíc obětí do konce roku (nad rámec dlouhodobého průměru). Je velké riziko, že Česká republika bude následovat italský či newyorský scénář, lékaři budou nuceni rozhodovat, kdo dostane péči a kdo ne," píše se ve výzvě.

 

A vzápětí experti přidávají čtveřici doporučení a apelů, kterými by se Češi měli řídit.

 

1. Zaveďte osobní lockdown. Mezi lidi vycházejte jen v nejnutnějších případech – například péče o blízké. Neshlukujte se. Minimalizujte fyzický kontakt se všemi lidmi mimo vaši domácnost.

2. Pokud musíte výjimečně mezi lidi, noste roušku přes nos a ústa ve všech vnitřních prostorách a venku v místech, kde nemůžete od všech ostatních lidí udržet vzdálenost dva metry. Virus se šíří hlavně v kapénkách a po jejich vysušení ve formě aerosolu (miniaturních částečkách poletujících volně vzduchem). Kontakt s nimi je třeba zastavit buď vzdáleností nebo kusem látky.

3. Berte situaci skutečně vážně, nevěřte dezinformačním webům a konspiračním teoriím, které riziko zlehčují či popírají.

 

 

4. To, co uděláme či neuděláme teď, rozhoduje o tom, kolik lidí bude za měsíc vážně nemocných nebo bude umírat – nehrajme ruskou ruletu s osudem našich blízkých.

 

Anketa

Budete se radami českých vědců řídit?

Hlasovalo 528 lidí.
Na závěr výzvy vědci uvádějí, že analýzy a studie ukazují, že kombinace bodů číslo jedna a dva je pro potlačení epidemie nejefektivnější.

 

Autentičnost dokumentu na dotaz TN.cz potvrdil jak hlavní epidemiolog IKEM a jeden ze signatářů Petr Smejkal, tak mluvčí ČVUT Andrea Vondráková a také předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová.

 

Celou výzvu českých vědců najdete ZDE.

 

Že epidemie Covid-19 stále sílí, potvrdila i čísla za středu - padl totiž rekord v počtu nově odhalených pacientů, jejich počet překročil devět a půl tisíce.

 

O rekordním nárůstu více v reportáži:

 

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.