Domácí + politika (Sobota, 24. října 2020 8:09:45)

Rekordní léto na Sněžce! Za jeden den na ni vylezlo i deset tisíc lidí

Letošní léto, jak se očekávalo, trávila řada Čechů v tuzemsku. Ve švech tak praskala mnohá historická města, ale rušno bylo také na horách. Obrovský zájem turistů zaznamenaly Krkonoše. Konkrétně na Sněžku vystoupaly během prázdnin pěšky desetitisíce lidí.

Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) k monitoringu návštěvnosti Krkonoš používá už řadu let takzvané automatické sčítače. Speciální senzory zaznamenají skokovou teplotu, která průchod turisty zaznamená.

 

V červnu se lidé do hor ještě moc nehrnuli. V červenci a v srpnu se to ale změnilo. „Červenec naopak znamenal výrazné zvýšení návštěvnosti, jak odborníci predikovali. Zejména nejznámější a nejnavštěvovanější turistické cíle Krkonoš, Sněžka a pramen Labe, zaznamenávaly svoje návštěvnické rekordy,“ řekl mluvčí KRNAP Radek Drahný. 


Na grafy návštěvnosti jednotlivých lokalit v západních Krkonoších se podívejte v galerii:

 

 

Sčítače v létě zaznamenaly, že na nejvyšší horu Česka vystoupalo v červnu i více než pět tisíc lidí denně. A to jen po Řetězové cestě, takzvaném cikcaku. Po všech přístupových cestách na Sněžku to bylo téměř dvakrát více lidí. “Maxima bylo dosaženo 12. září 2020, kdy sčítače zaregistrovaly 9 400 osob. Zdůrazněme, že to jsou počty turistů vystupujících na Sněžku pěšky. K tomu je třeba připočíst lanovku na Sněžku, jejíž kapacita může být až 2 500 osob denně. Absolutní návštěvnost vrcholu Sněžky tedy může reálně být více než deset tisíc osob,“ uvedl Drahný.

 

graf

 

K extrémní návštěvnosti Sněžky přispělo i pěkné počasí, které turistice přálo. Ochranáři s návalem návštěvníků počítali. Proto už před sezónou přijali opatření, která měla za úkol ochránit přírodu před zničením. “Instalovali jsme například ochranné sítě na samotném vrcholu, na úbočí i v sedle u bývalé Obří boudy. Toto opatření fungovalo stoprocentně. V místech, kde byly sítě instalovány, vymizely přestupky související se vstupem do volného terénu a vegetace se viditelně vzpamatovala,“ popsal mluvčí KRNAP.

 

 

Na vrcholu Sněžky letos instalovali i více laviček. Po celou dobu letních prázdnin byl na vrcholu přítomen minimálně jeden strážce, který na ochranu přírody dohlížel.
 

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.